Yayınlanma Tarihi :

Haşere savaşı sürüyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, il genelinde haşere ile mücadelenin devam ettiğini tüm haşerelerin kökünü kurutacaklarını söyledi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler haşere ile mücadele çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun talimatları doğrultusunda özellikle Balıkesirlilerin sivrisinek konusunda bu yaz sezonunda sıkıntı yaşamaması için 24 saat ilaçlama hizmetlerini sürdüren ekipler, özellikle larvaların bulunabileceği kanal, kanalet, bataklık gibi yerlerde aralıksız çalışıyor.

ÇALIŞMALAR HAVADAN VE KARADAN DEVAM EDİYOR

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığınca İl genelinde 20 İlçede yürütülen haşere mücadele çalışmaları için Balıkesirlilerin huzurunu bozacak olan haşere ile ciddi bir mücadelenin içinde olduklarını söyledi.

Kafaoğlu, “Çalışmalarımız 66 araç, 40 Pulvarizatörlü ULV, 26 Kanal Sisleme, 20 Mist Blower, 180 Destek Ekipmanı, insansız havadan ilaçlama aracı ve amfibik arazi aracı ile aralıksız sürdürülüyor. Çalışmalar, Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından eğitim almış 170 sertifikalı personel tarafından yürütülüyor. Temiz bir çevre, sağlıklı bir toplum anlayışı ile Balıkesirlilerin yaz sezonunu huzurlu geçirmesi amacıyla, kış sezonu boyunca kaynak tarama ve ergin sivrisineklerin konakladığı kanalizasyon hatlarında yapılan sıcak sislemeler, tespit edilen diğer kaynakların pasifize edilmesi ve hava sıcaklıklarının yükselmesiyle birlikte larva mücadelesi önemli bir hassasiyet ve özveriyle sürdürülüyor. Bu kapsamda; sivrisinek üreme kaynakları olan durgun sular, foseptikler, rögarlar, inşaat bodrum suları, dere yatakları, bataklıklar, sazlık alanlar ve süs havuzlarının insan ve çevre sağlığı açısından güvenli olan doğal larvasitlerle ilaçlanmasının yanında karasineklerin üreme ve konaklama noktaları olan gübrelikler, çöp konteynırları ve çöp depolama alanlarında yıl boyunca rutin program kapsamında mücadele gerçekleştiriliyor. İlaçlamaların etkin, sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği ve Sağlık Bakanlığınca ruhsatlandırılan insektisitlerin kullanılması ise dikkat çeken bir diğer önemli unsur.Sazlık ve bataklık alanlarda, hem karada hem de suda hareket özelliğine sahip Amfibik Arazi Aracı, kara ve sudan uygulama yapılması ile ilgili problem teşkil eden Edremit Dalyan Bölgesi, Ayvalık Bölgesi ve Erdek Düzler Sahil Bölgesinde ise yaz sezonu boyunca insansız hava aracı kullanılarak mücadeleye devam ediliyor” dedi.

ŞİKAYETLER ANINDA DEĞERLENDİRMEYE ALINIYOR

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’na iletilen şikayet ve talepler, coğrafi bilgi sistemi üzerinden hızlı bir şekilde saha ekiplerine iletilerek kaynakta müdahale gerçekleştirilirken; gece ilaçlamalarıyla destekleniyor. Kent içindeki tüm üreme noktaları ve uygulamalar çeşitlerine göre coğrafi bilgi sistemi üzerinde işaretlenerek, faaliyetler sistemden elde edilen bilimsel veriler üzerinden programlanıyor.

Haşere mücadelesiyle ilgili olarak Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen çalışmaların yanında, vatandaşların bahçe, teras, balkon, bodrum gibi özel mülkiyetlerde yer alan varil, saksı, leğen, lastik vb. sivrisinek larva üreme kaynaklarında durgun su bulundurmamaları, bodrumlarında su birikintisi oluşmuş ise Başkanlıkla iletişime geçmeleri, karasineğin oluşmaması için çöplerin ve hayvansal atıkların kontrol altına alınıp mümkünse torbalanarak uzaklaştırılması çalışmalara en büyük katkıyı sağlamaktadır.

“MUTLU VE HUZURLU BALIKESİR İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Yapılan tüm çalışmaların mutlu ve huzurlu şehir Balıkesir için gerçekleştirildiğine vurgu yapan, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mustafa Yılmaz, “İlimiz genelinde kış mevsiminde sıcaklıkların yüksek olması sebebiyle çalışmalar hassasiyetle sürdürülüyor. 2018 Ocak ayından bu yana kış sezonunda 15 bin 737 Sivrisinek Larva Uygulaması, sivrisinek ergin konak yeri olan kanalizasyon hatlarında 81 bin 127 Kanal Sisleme Uygulaması ve Cami, Okul gibi kamuya ait alanlarda 3 bin 716 Kapalı Alan Uygulaması gerçekleştirildiği, aktif kaynakların pasifize edilmesi ve yeni kaynak oluşumlarının tespit edilmesi çalışmalarıyla mücadele aralıksız devam ediyor.” Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP