DOLAR 31,0533 % 0.14
EURO 33,6680 % -0.08
STERLIN 39,3898 % -0.06
FRANG 35,1998 % -0.05
ALTIN 2.031,04 % 0,70
BITCOIN 1.610.481 -0.943
Yayınlanma Tarihi :

Hekimler, bayramda çözüm bekliyor

Tıp Bayramı’nda Atatürk Anıtı’na çıkarak, çelenk sunan Balıkesirli hekimler, çözüm bekleyen sorunlarına dikkat çekti. Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Özlük haklarımız ve ücretler düzenlenmeli, sağlıkta şiddet önlenmeli. Sağlıkçılara yıpranma hakkı derhal verilmeli, atama bekleyen hekimler atanmalı” dedi.

14 Mart Tıp Bayramı’nda Balıkesir Tabip Odası üyeleri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu, bir kez daha yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Atatürk Anıtı’ndaki törende konuşan Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “14 Mart Tıp Bayramı sadece bir bayram kutlama değil, onurlu bir direnişin ve Kuva-yi Milliye’nin başlangıç hikayesidir. Balıkesir Tabip Odası olarak Tıbbiyeli Hikmet ile ilgili gerekli girişimlerde bulunarak; anıtını doğum yeri olan Savaştepe’ye yaptırıp, Tıbbiyeli Hikmet adının anıtın bulunduğu parka isim olarak verilmesini de sağladık. İki yıldır 14 Mart’larda bunun gurur ve onurunu yaşamaktayız. Geçen yıl 14 Mart’ta, Tabip Odaları olarak, ‘14 Mart’ta 4 Talebimiz Var’ demiştik. Geçen süre içerisinde bu 4 acil talebimizin hiçbirisi karşılanmamıştır. Karşılanmadığı gibi taleplerimizle ilgili vaatler aralıksız devam etmektedir. Bu yıl da gür sesle aynı öncelikli 4 talebimizi yineliyoruz; çalışanların özlük hakları ve ücretleri, emekliliğe de yansıyacak şekilde düzenlenmelidir. Sağlıkta şiddet önlenmelidir. Mecliste bekleyen yasal düzenleme acilen yapılmalıdır. Çalışanlara yıpranma yılı uygulaması yaptık/yapıyoruz/yapacağız denilmeden derhal yapılmalıdır. Tıp Fakültesini bitirerek atamayı bekleyen binlerce hekimin ataması bir an önce yapılmalıdır. Artık sağlık idarecilerinden vaat değil, icraat istiyoruz. Hürmetkâr olmalarını istiyoruz, yapılan uygulamalarla daha fazla aşağılanmak istemiyoruz” dedi.

Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, gerek hekimlerin ve gerekse ülkenin içinde bulunduğu koşullar nedeni ile bu yıl 14 Mart Tıp Balosunu yapmayacaklarını açıkladı. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP