Yayınlanma Tarihi :

Hem meslek öğrenin hem de para kazanın

Hem meslek öğrenin hem de para kazanın

İş arayanlara, deneyim kazanmak isteyenlere, okurken meslek öğrenmek isteyen gençlere İŞKUR aracılığıyla önemli fırsatlar sunuluyor. Kurum, meslek öğretirken katılımcılara ödeme de yapıyor.

İş deneyimi olmayan gençlerin işgücüne kazandırılması için özel sektör ve kamu, staj imkanları sunarken, gençlerin tecrübe eksikliğini gidermek için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) da önemli çalışmalar yürütüyor. Mesleki eğitim kursu, işbaşı eğitim programı, girişimcilik eğitimi gibi uygulamalar bu kurum çatısı altında organize ediliyor.

MASRAFLARI KARŞILIYOR

Türkiye’nin her ilinde İŞKUR’un bu uygulamaları sayesinde gençler hem meslek öğreniyor hem de para kazanıyor. Sadece gençlere değil iş arayan vasıfsız tüm vatandaşlara meslek öğreten uygulamalar tamamen ücretsiz. Eğitime ilişkin giderleri İŞKUR karşılıyor. Ayrıca üste harçlık veriliyor ve istihdam garantisi olan kurslar da açılıyor.

NE KADAR ÖDENİYOR?

Meslekli eğitim kurslarına katılanların giderleri karşılanırken, şu ödemeler de yapılıyor:

– Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 425 lira.

– Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 261 lira. İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 196 lira.

– Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi.

– Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 261 lira.

– İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara günlük 196 lira.

– Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi, iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi.

ŞARTLAR NELER?

Mesleki eğitim kursları günlük en az 5 en fazla 8 saat ve haftada altı günü geçmemek üzere en az 30 en fazla 40 saat düzenleniyor. Kurslar en fazla 160 gün sürüyor.

Kurslara katılmak için ise şu şartlara bakılıyor:

– İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak.

– 15 yaşını tamamlamış olmak.

– Mesleğin gereklerine uygun olarak belirlenen özel şartlara sahip olmak. – Aynı meslekte düzenlenen İŞKUR kursunu tamamlamamış olmak.

– İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak.

– Emekli olmamak.

MÜRACAAT

Mesleki eğitim kurslarında yetişen elemanlardan faydalanmak isteyen tüm işverenler, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezleri’ne istedikleri zaman başvuruda bulunabiliyor. İŞKUR’a kaydı olanlar internetten ön başvuru yapsa da bizzat il müdürlüklerindeki meslek danışmanıyla görüşülmesi gerekiyor.

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP