Yayınlanma Tarihi :

Her ülke kendi kaderini yazar

Karesi’nin ödüllü projesi ‘Müspet Değerler Mektebi’nde 3’üncü dönemin ikinci ders zili, Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın ‘Her Ülke Kendi Kaderini Yazar’ söyleşisi ile Karesi Alışveriş Merkezi Toplantı Salonu’nda çaldı.

‘Müspet Değerler Mektebi’ projesinin 3. döneminin ‘Her Ülke Kendi Kaderini Yazar’ konulu ikinci dersine Karesililer yoğun bir ilgi gösterdi.

Mete Yarar’ı dinlemek için Vali Ersin Yazıcı ve eşi Hanife Yazıcı, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatih Aksoy, dernek, oda temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Yılmaz, gündemin önemine dair Afrin’de gerçekleştirilen Zeytin Dalı Barış Harekatı’na ithafen konuk Mete Yarar’ın yakasına zeytin dalı taktı.

“GÜZEL BİR AMAÇ İÇİN BURADAYIZ”

İkinci dersin açılış konuşmasını gerçekleştiren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, katılımcı belediyecilik kapsamında birlikte çalıştıkları Karesi Kent Konseyi’nin çok güzel projelere imza attığını söyleyerek, “Bugün güzel bir amaç için buradayız. Her Ülke Kendi Kaderini Yazar konulu paneli vermek üzere Mete Yarar beyi aramızda görmekten şehir olarak mutluluk duyuyoruz. Gençlerle ilgili eserleri oluşturabilmek adına biz bu kayıtları alıyoruz. Karesi Kent Konseyi Gençlik Meclisi gerçekten güzel işlere imza atıyor. Karesi Kent Konseyimizi aktif olarak çalıştırıyoruz. Kadın Meclisimiz, Çocuk Meclisimiz, Engelli Meclisimiz, Gençlik Meclisimiz ve Ana Meclis olmak üzere çeşitli alanlarda faaliyetler gösteriyoruz. Biliyorsunuz Gençlik Meclisimiz geçen sene Müspet Değerler Mektebi’nin yaptığı bu programlarla Cumhurbaşkanımızdan ödül almaya layık görüldü. Bu panelimizin şehrimize, bilgi dağarcığımıza ve manevi dünyamıza yararlı olmasını diliyorum” dedi.

“ÇOK ŞANSLISINIZ”

Soru-cevap bölümünde gelen bir soru üzerine programdaki katılımdan çok memnun olduğunu ve Balıkesirlilerin çok şanslı olduğunu söyleyen Mete Yarar, “Çok şanslısınız, birincisi böyle bir valiye ikincisi de böyle bir belediye başkanına sahipsiniz. Valim, bugün bana iki tane şey anlattı. Valimi daha önceden de tanıyorum. Valimin, çocukları ne kadar kitap okumaya sevk ettiğini bildiğim için söylüyorum, bugün belki sizlerin çocuklarının da aralarında olduğu bir liseye konuşma yapmaya gittim ve karşımda lise üçüncü sınıftan arkadaşlar gelmişlerdi. Yemin ediyorum zımba gibi çocuklar. Çatır çatır, bir sorular sordular bana dedim ki söz bir daha geleceğim bunun münazarasını yapacağız” dedi.

VALİ YAZICI VE BAŞKAN YILMAZ’I KUTLADI

Vali Ersin Yazıcı’nın önderliğinde Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve ekibinin gayretleriyle ilçe genelinde tüm sınıflara kütüphane kurulduğunu öğrendiğini belirten Mete Yarar, “Her kütüphanede her çocuğa her sınıfta her gün okuma yapılmış olması bence çok değerli bir çalışma. Sporcu yetişmesi için binlerce çocuğun spora yönlendirilmesi çok önemli. Bu projeler valinin bir sene sonra alabileceği projeler değil. Vali 10 sene sonra burada olmayacak, ama siz 10 sene sonra bileceksiniz. Aslında işte bu ülkenin hikayesini yazanlar böyle valiler. Bugünden 10 sene sonrayı yazıyorlar. 10 yıl sonra burada sizin görebileceğiniz çok iyi çocuklar ve çok iyi sporcular çıktığında valinin inşallah buraya bir anıtını dikersiniz diye düşünüyorum. Ayrıca Belediye Başkanım sağ olsun bugün çok güzel sohbet ettik, dün akşam da çok sohbet ettik, çok güzel şeyler anlattı çok önemli şeylerden bahsetti, okullara yüzme havuzları, halı saha ve basketbol sahaları yapılmış. İşte böyle şeylere ihtiyaç var. Paranın çarçur edilmeyeceği ve doğru şeylere kanalize edecek başkanlara ihtiyaç var o yüzden çok teşekkür ediyorum. Çok şanslısınız, suyunuz çok güzel, etiniz çok güzel, insanlığınız çok güzel. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP