DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.119.5891.319

“Her yerde, hep birlikteyiz”

Yayınlanma Tarihi :

TMMOB Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Betül Dikici, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada; Türkiye’de kadınların tüm baskılara rağmen her yerde olduklarını vurgulayarak, meydanlarda ve sokaklarda seslerini duyurması, değişimin başrolünü üstlenmiş olmaları umut verici olduğunu söyledi.

“KADINLARIN MÜCADELESİ ÇOĞALIYOR VE BÜYÜYOR”

Kadınların, salgın nedeniyle kapanılan evlerde artan şiddete, merdiven altı çalıştırmalara, her alanda artan ayrımcılığa karşı yılmadan, vazgeçmeden haklarını talep ettiklerini ifade eden Dikici, “Güçlü bir toplumsal hareket olarak Türkiye Kadın Hareketi demokrasiyi yeniden tanımlıyor, barışçıl ve şiddetsiz bir şekilde karşı çıkıyor. TMMOB Mimarlar Odası, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu ile kadınların ve ayrımcılığa uğrayan tüm bireylerin yanında yer alarak bu haklı mücadeleyi sürdürüyor” dedi.

“MÜCADELEMİZİ BÜYÜTMEK İÇİN TÜM BİLEŞENLERİ BİRLİKTELİĞE DAVET EDİYORUZ”

Yüzyıllardır süregiden sorunlara ek olarak yakın dönemde yaşanan salgının, tüm dünyada olduğu gibi hayatımızda da eşitsizlikleri derinleştirdiğini anlatan Dikici, “İşsiz kadınların sayısı önceki yıllara oranla yüzde 168 arttı. Kadınların iş hayatında yoğun şekilde yaşadığı cinsiyete dayalı sosyal ve ekonomik ayırımcılık, iş yerlerinde sosyal güvencesiz çalışmaya zorlanması kabul edilemez sorunlar olarak önümüzde duruyor. Kadın meslektaşlarımızın ötekileştirilmesi, ortak işlerde kadın meslektaşlarımızın adeta görünmez hale getirilmesini kınıyor, bu alandaki mücadelemizi büyütmek için tüm bileşenleri birlikteliğe davet ediyoruz” diye konuştu.

EŞİT KENT, EŞİT TOPLUM VURGUSU

Mimarlar Odası olarak İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını istediklerini anlatan Dikici, açıklamasını şöyle tamamladı: “Şiddetle mücadele eden kadınların acil olarak mekansal ve yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanmasını talep ediyoruz! Eşit kent, eşit toplum hedefiyle, TMMOB Mimarlar Odası olarak biz de bu ortak mücadelenin bir parçası olduğumuzu ilan ediyoruz! Kent suçlarıyla mücadelenin toplumsal cinsiyet eşitsizliği dikkate alınmadan eksik kalacağını düşünüyor, tüm alanlarda kolektif eşitlik mücadelemizi başlatıyoruz! Her yerde, hep birlikteyiz!” Cengiz GÜNER

YORUM YAP