Yayınlanma Tarihi :

Hükümlüler kamuda çalışacak

Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı arasında Denetimli Serbestlik kapsamında kamu yararına çalıştırma yükümlülüğüne tabi tutulan hükümlülerin çalıştırılmalarını esas alan işbirliği protokolü imzalandı.

Balıkesir Valiliğine bağlı tüm merkez ve ilçelerdeki kurum ve kuruluşlarda denetimli serbestlik yükümlülüğü altında bulunan hükümlülerin kamuya yararlı işlerde ücretsiz çalıştırılmalarına ilişkin İşbirliği Protokolü Vali Ersin Yazıcı ve Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek tarafından imzalandı.

DENETİMLİ SERBESTLİK İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı arasında haklarında kamuya yararlı bir işte çalıştırılması kararı verilen hükümlülerin çalışma sürelerinin yerine getirilmesini sağlamayı ve yeniden suç işlemelerini engelleyici etkenleri güçlendirmeyi, sosyalleşmelerini teşvik etmeyi, toplumu suça karşı korumayı, üretken, verimli, kanunlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk sahibi bir yaşam biçimine uyumlarını kolaylaştırma amacıyla Denetimli Serbestlik İşbirliği Protokolü imzalandı.

Üç yıl süre ile belirlenen ve 01/04/2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek protokol; Balıkesir Valiliği adına Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı adına Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek tarafından imzalandı.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, “İşbirliği protokolü ile hükümlülerin cezalarının bir bölümünü kamu kurumlarında ve kamu yararına olan işlerde çalışarak tamamlamalarına imkân sağlanmış olacaktır. İşbirliği protokolünün gerçeklemesinde katkıları nedeniyle Valimize teşekkür ediyorum” dedi.

“AMAÇ, ÜRETEN BİREY SAĞLAMAK”

İmzalanan protokol hakkında açıklamalarda bulunan Vali Yazıcı, “Bu işbirliği protokolü sayesinde yaklaşık 600 hükümlüyü kamu yararına işlerde çalıştırma şansına sahip olacağız. Balıkesir’de denetimli serbestlikle alakalı çalışmaları Başsavcılığımızla beraber aktif hale getiriyoruz. Başsavcılık ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğünün yapacağı tasnife göre hükümlülerimizi, sosyal hayata adapte etmek ve sorumluluk sahibi bir yaşam biçimine hazırlamak için kamu kurum ve kuruluşlarımızda ihtiyaç ve uygunluk durumuna göre çalıştıracağız.

Bu mekanizma Türk idari ve adli yapısı arasında hukuk literatüründe yer alan sistem. Bununla ilgili prosedürler, şartlar mevzuatta yer almış durumda. Bu sistem karşılıklı protokol çerçevesinde yerine getiriliyor. İşbirliğinin temel amacı hükümlülerin cezalarının bir bölümünü kamu yararı taşıyan işlerde çalışarak ödemeleri ve böylelikle yeniden hayata tutunmaları, üreten, ülkesine fayda sağlayan birer birey olmalarına katkı sağmaktır” dedi.

“HUKUKİ, MESLEKİ, AHLAKİ DESTEK ALACAKLAR”

İmzalanan Denetimli Serbestlik Protokolü sayesinde hükümlülerin sosyalleşme ihtiyacının giderildiğini ifade eden Vali Yazıcı, “İşbirliği protokolü, hükümlülerin Balıkesir Valiliğine bağlı tüm kamu kurum ve kuruluşları ile Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Balıkesir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından yetkili ve sorumlu olarak uygulanması kararlaştırılmıştır. Ayrıca ilgili kurum ve kuruluşlarla yapılan işbirliği sayesinde de hukuki, mesleki, ahlaki ve psikososyal destek almaları sağlanmaktadır” diye konuştu. Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP