Yayınlanma Tarihi :

İki asırlık geleneğe misafir oldu

Kepsut Büyük Katrancı Mahallesi’nde 200 yıldır gelen misafirler, ziyaretçiler ve yolu düşenler aç ve açıkta kalmıyor. Köylüler yılın 365 günü misafirleri için yemek pişiriyor. Bu gelenek için Başkan Kafaoğlu’nu davet eden köylüler ertesi gün başkanı karşılarında görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Köylüler, “Başkan sözünün eriymiş. Gel dedik, koşarak geldi” dedi.

Kepsut Büyük Katrancı Mahallesi’nde yaklaşık 200 yıl önce başlayan misafirler için yemek hazırlama geleneği sürüyor. Mahalle sakinleri her gün sırayla üç öğün yemek hazırlayarak gelen geçen misafirlerine yemek ikram ediyor. Köy konağı da yine 200 yıldır hazır bekletiliyor. Yolcular kalmak isterlerse de köy konağında ağırlanıyor. Konakta yer olmazsa mahalle sakinleri evlerinde konuklarını misafir ediyor.

Yılın 365 günü mahalle sakinlerinin sırayla yemek hazırladıklarını söyleyen Mihri Şentürk, “Konak veriyoruz misafirlerimize. Bugün bu komşumuz veriyor yemeği, gelen misafirimizi odaya gönderiyoruz. Orada misafirlerimize yemeklerini ve çaylarını veriyoruz. Yemekleri sırayla her gün komşularımız yapıyor. Bugün bu komşumuz, yarın öteki komşumuz. Köye sürekli misafir geliyor. Baytarımız geliyor, ormancı geliyor. Mesela Kepsut’tan gelenler oluyor. Sebzeciler geliyor onları doyuruyoruz.  Çorbasından etine, tatlısından kuru fasulyesine kadar hepsini yapıyoruz” dedi.

Vatandaşların daveti üzerine köye giden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da konuklar arasında yer aldı. Köylülerle bir araya gelen Kafaoğlu, hazırlanan yemeklerden de tadarak, yemek duasını okuttu.

Öteden bu yana devam eden güzel alışkanlığın Türk toplumunun değerlerinden olduğunu belirten Kafaoğlu şöyle konuştu: “Günde üç öğün burada gelen misafirlere sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği çıkarılarak gelen bütün misafirler buradan aç ve açıkta gitmiyor. Konaklayacaksa da mutlaka yatacak yer temin ediyorlar. Bunun duyumunu aldık biz. Daha önce basın mensubu arkadaşlarımız buraya geldiğinde ‘Büyükşehir Belediye Başkanımız henüz gelmedi’ demişler. Dedik ki; hemen gideriz, biz vatandaşlarımızdan enerji alıyoruz. Onlarla beraber olduğumuz zaman daha da mutlu oluyoruz.

Bizim örf adet gelenek ve göreneklerimizde misafirperverlik çok önemli. Hacı Bektaş’ı Veli ne güzel söylemiş, ‘Gelene açıktır kapımız, yiyene helaldir lokmamız’ diye. İşte kim gelirse helal lokmamızdan yiyebilir diyorlar.”

Başkan Kafaoğlu ile birlikte köylülere Kepsut Kaymakamı Murat Atıcı ve Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul da konuk oldu. Muzaffer KARAKOYUN

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP