DOLAR 31,0578 % 0.2
EURO 33,6950 % 0.11
STERLIN 39,4534 % 0.2
FRANG 35,2732 % 0.16
ALTIN 2.035,20 % 0,90
BITCOIN 1.610.787 -0.075
Yayınlanma Tarihi :

“İnsanlar elyaf, sünger, polyester yorganlardan vazgeçiyor”

“İnsanlar elyaf, sünger, polyester yorganlardan vazgeçiyor”

Altın İğne yorgancı dükkanını çalıştıran 12 yaşından beri yorgancılık yapan Zeki Alakuş, “Yorgancılık mesleği de teknolojiye yeniliyor” dedi. Senelerce yün ve pamuk el yapımı yorganların ipek saten olan üstünü, iğneyle oya gibi işlediğini belirten Alakuş, yün ve pamuk el yapımı yorganların, hazır yorganların çıkmasıyla çok nadir kullanılır hale geldiğini söyledi.

Türk el zanaatlarından biri olan yorgancılığı yaşatalım çağrısında bulunan Alakuş, yorganların 400 liradan bin 500 liraya kadar satıldığını belirtti.

“PAMUK, YÜN YORGAN SAĞLIKLIDIR”

Alakuş, bir yorganın 3 ila 10 gün emek verilerek üretildiğini söyledi. Günümüzde yorgan üretenlerin sayısının bir elin parmaklarını geçmediğini ifade eden Alakuş, yorgancılık mesleğini yapanların sayısının her geçen gün azaldığını ifade etti. Mesleği devam ettirecek çırak bulamamaktan yakındı. Sentetik, polyester hazır yorganların 1990’lardan sonra çıkmaya başladığını hatırlatan Alakuş, “O zamana kadar yorgancılık revaçtaydı. Yaşanan teknolojik gelişmelerle Yorgancılık mesleğine ilgi azaldı” diye konuştu.

Pamuk ve yün yorganın sağlıklı olduğunu anlatan Zeki Alakuş, “Bizim yaptığımız pamuk, yün yorganlar hem sağlıklı hem ekonomik. Kışın sıcak, yazın serin tutar. Yorganlar fiyatı modeline göre değişiyor” dedi.

“ANNEANNE YORGANLARINI YAŞATALIM”

Alakuş, el yapımı geleneksel yorganların yaşatılmasını isteyerek, son olarak “Anneanne yorganlarını yaşatalım” mesajı verdi. Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP