Yayınlanma Tarihi :

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat!

Dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte, internet alışverişlerinin son yıllarda artığını belirten Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, yapılan bu alışverişlerde dolandırıcıların mağdur ettiği binlerce insanın olduğuna dikkat çekerek, vatandaşları bu konuda dikkatli olmaya davet etti. 

İnternetten alışveriş yapanlar dikkat!

Dijital teknolojinin gelişmesiyle birlikte, internet alışverişlerinin son yıllarda artığını belirten Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Balıkesir Şube Başkanı Kemal Büyükışık, yapılan bu alışverişlerde dolandırıcıların mağdur ettiği binlerce insanın olduğuna dikkat çekerek, vatandaşları bu konuda dikkatli olmaya davet etti.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Büyükışık, internet alışverişinin, aranılan ürünleri milyonlarca seçenek içerisinden daha uygun fiyata bulmak, mağaza mağaza dolaşmadan istenilen ürünü kolaylıkla sipariş etmek için büyük bir avantaj sağladığını ifade etti.

İnternetten yapılan alışverişin her ne kadar daha cazip gelse de bazı ‘satıcı’ adı altındaki dolandırıcıların mağdur ettiği vatandaşların da olduğuna dikkat çeken Büyükışık, internetten yapılan alışverişlerde kredi kartının daha güvenli olduğunu ifade ederek, “Banka kartı ile yapılan ödemeler anında kart hamilinin hesabından çekilir ve karşı tarafın hesabına aktarılır. Kartlı ödemelerde ise pos cihazı kullanan üye işyerlerinin pos cihazını veren bankada genellikle teminatı bulunur. Öte yandan kredi kartıyla yapılan ödemeler alacaklının hesabına aktarılmadan bir süre provizyonda bekletilir. Banka kendisine şikayet ulaştığında, kredi kartıyla yapılan ödemeyi karşı tarafa iletmeden kısa süreli de olsa provizyonda tutabilir. Bu yüzden kredi kartıyla yapılan ödemeler, banka kartıyla yapılan ödemelere kıyasla daha güvenlidir” dedi.

“TUZAKLARA DİKKAT!”

Kartlı ödemelerde komisyon kesilmesi konusunda da bilgi veren TÜKODER Şube Başkanı Büyükışık, “Kıymetli madenler altın, gümüş gibi kıymetli madenler, yabancı para alışverişleri, hisse senedi borsaları ve yönetmelikle belirlenmiş bazı özel ürün ve hizmetler hariç tek çekim ödemelerde herhangi bir komisyon, masraf, faiz gibi  isim altında fark talep edilemez. 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 17. maddesine göre bu tür alışverişlerde fark talep eden üye işyerlerinin bir yıl süre ile pos cihazı kullanması yasaklanır” diye konuştu.

İnternetten alışveriş tüketicilere yüksek konfor sağlamakta ise de birçok riski de barındırdığını anlatan Büyükışık, özellikle Instagram, Facebook, WhatsApp uygulamalarında dolandırıcıların adeta cirit attığını, ürünlerin renkli fotoğrafları ve cazip fiyatlarla cezbederek tüketicileri tuzaklarına düşürdüğünü belirtti. Bu nedenle tüketicilerin, bilinmeyen internet satış portallarından alışveriş yaparken çok dikkatli olmalarını, satıcının unvanı, sabit telefon, cayma hakkı ile ilgili bilgi ve açık adresi yoksa yüksek riskli bir satıcıyla karşı karşıya olduğunun hesaba katılmasını öneren Büyükışık, kartlı ödeme yapılacaksa bunu banka kartıyla değil, kredi kartıyla yapmalarını tavsiye etti.

Alışverişten sonra ürünün gönderilmemesi, ayıplı veya farklı ürün gönderilmesi halinde yapılması gerekenleri aktaran Büyükışık, “Satıcıyla iletişim yazılı şekilde sürdürülmeli. 104 bin liraya kadar olan uyuşmazlıkla ilgili olarak mağduriyetinin giderilmesi için elindeki belgeleri ekleyerek Tüketici Hakem Heyetine başvurmalıdır. Satıcının açık adresi veya ticaret sicil numarası (Mersis No) bilinmiyorsa en yakın Cumhuriyet Savcılığına şikayette bulunulmalıdır. Bu satıcıların dolandırıcı olma ihtimali yüksek” diye konuştu.

“150 LİRA İLE SINIRLI”

Kredi kartı ile yapılan işlemlere son ödeme tarihinden itibaren on gün içinde kart çıkaran kuruluşa başvurmak suretiyle itiraz edilebilineceğini anlatan Büyükışık, “Kredi kartı hamili, yapacağı başvuruda, hesap özetinin hangi unsurlarına itiraz ettiğini gerekçesiyle belirtmek zorundadır. Ayrıca banka kartı veya kredi kartının, hamilin bilgisi ve onayı olmaksızın hukuka aykırı kullanım durumlarında kart hamili, yapacağı bildirimden önceki 24 saat içinde gerçekleşen hukuka aykırı kullanımdan doğan zararlardan 150 lira ile sınırlı olmak üzere sorumludur. Hukuka aykırı kullanımın, hamilin ağır ihmaline veya kastına dayanması veya bildirimin yapılmaması hallerinde bu sınır uygulanmaz” bilgisini verdi.

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP