Yayınlanma Tarihi :

Kadınlar Avlu’da buluştu

‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Balıkesirli kadınlar, Balıkesir Büyükşehir ve Altıeylül Belediyelerinin Avlu Balıkesir’de düzenlediği konserde eğlendi. Etkinlikte Hanımeli Sergisi açıldı, ‘Osmanlı’da Kadının Yeri ve Önemi’ konulu konferansta gerçekleştirildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun eşi Didar Kafaoğlu ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın eşi Cemile Avcı’nın ev sahipliği yaptığı ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinliğinde Avlu Balıkesir’de Hanımeli Sergisi açıldı.

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katıldığı serginin açılışında konuşan Cemile Avcı, “Hepimizin bildiği üzere uluslararası bir gün olan ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının insanlık dışı çalışma şartlarını protesto etmek için grev yapmasıyla başlayan; 1977 yılında ise Birleşmiş Milletlerde ‘Kadın Hakları, Uluslararası Barış Günü’ kabul edilen günün adıdır.

“KADIN EĞE KEMİĞİ GİBİDİR”

Günümüzde ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünyanın her yerinde anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gündür. Peygamberimizin hadislerinde belirttiği gibi kız çocuklarının diri diri gömüldüğü bir toplumda ‘Üç kızı olan ve onları Allah’ın istediği şekilde yetiştiren cennetliktir’ müjdesi ile ‘Annelerin ayağının altına Cenneti sererek’ baş tacı edilmiştir kadın. Kadim tarihimizde bürün hanların başı olan Cengiz Han’ın, Han’ım dediği eşidir kadın. Peygamber Efendimizin ‘Eğe kemiği gibidir’ benzetmesiyle de ince, zarif, narin bir çiçek; ‘Kristal’ benzetmesiyle en güzel şekilde, en iyi yerde bakılması ve saklanması gereken kıymetli bir hazinemiz, paha biçilmeyen pırlantamız değerimizdir kadın” dedi.

Hanımeli Sergisi’nin ardından moderatörlüğünü Cansu Canan Özgen’in yaptığı ‘Osmanlı’da Kadının Yeri ve Önemi’ konulu konferansta Nilhan Osmanoglu konuştu. ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ etkinliklerinde sanatçı Derya Eroğlu, izleyicilere Türk Sanat Müziği şöleni sundu. İmran YOLAÇ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP