Yayınlanma Tarihi :

Kahramanları saygıyla andık

Çanakkale’de destan yazan ve yedi düvele ‘Çanakkale Geçilmez’ diyerek büyük başarıya imza atan kahramanlar zaferin 103’ncü yılında anıldı. Şehitlikte başlayan törenler savaşın simge isimlerinden Koca Seyit’in mezarında devam etti.

Çanakkale Zaferi’nin 103’ncü yıldönümü Balıkesir’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. ‘18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’ncü yıldönümü nedeniyle, şehitlikteki anma programı çelenk sunumu ile başladı.

Törende Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şube Başkanı Haydar Filiz, Şehitler Anıtı’na çelenk koydu, saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışı yapıldı.

Programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Hava Piyade Albay İsmail Haldun Maden yaptı. Vali Ersin Yazıcı, Şehitlik defterine şunları yazdı:

“Aziz Şehitlerimiz; Vatanımızın bağımsızlığı uğruna, gözünü kırpmadan can veren, siz şehitlerimizi minnet ve şükran ile anmak üzere huzurunuza gelmiş bulunmaktayız. Sizlerin tarih boyunca, dünyanın dört bir yanında ve Çanakkale’de gösterdiğiniz üstün cesaret ve kahramanlık tüm dünya milletlerinin takdirini ve saygısını kazanmıştır. Vatan ve millet için yaptığınız fedakârlık, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar ulvi ve emsalsizdir. Çanakkale Zaferimizin yıldönümünde, ecdadımızın manevi mirasının yılmaz bekçileri olarak, ezelden ebede bağımsızlığımız ve vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız.

Son günlerde ülkemizin, bölgesinde güçlü ve güvenli bir devlet olmasından rahatsızlık duyan çevrelerce; huzurumuza, birlik ve beraberliğimize yönelik tehditler ve hain saldırılar gerçekleştirilmektedir. Ancak bütün dünya bilmelidir ki; Türkiye Cumhuriyeti devleti, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ordusu ve milleti ile tek yürek halinde yıkıcı ve bölücü faaliyetlere karşı mücadele etme azim ve kararlılığındadır. Büyük bir fedakârlık timsali olan ve gönüllerde ölümsüzleşen şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Yahya Çavuşların, Seyit Onbaşıların ve nice vatan evladının canlarıyla yazdığı bir destanın ölümsüz kahramanlarına minnet, şükran ve dualarımızla. Aziz ruhunuz şad olsun.”

Şehitlikteki program şehit kabirlerinin ziyareti ile sona erdi.

KOCA SEYİT MEZARI BAŞINDA ANILDI

Şehitlikte yapılan törenin ardından Salih Tozan Kültür Merkezi’ndeki anma töreninde Kurtdereli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ‘Çanakkale Destanı’ adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Vali Yazıcı ve beraberindekiler Çanakkale Savaşı’na katılarak geri dönmeyen Balıkesir Lisesi öğrencileri anısına düzenlenen Balıkesir Lisesi Keşşaf Birliği uğurlama törenine katıldı. Lise’den Keşşaf kıyafetleri ile hareket eden öğrenciler Gar’a kadar yürüdü ve temsili olarak Çanakkale’ye uğurlandı. Çanakkale Savaşı’nda sırtına yüklediği top mermisiyle düşman gemisini batıran ve savaşın seyrini değiştiren Koca Seyit Havran’da adını taşıyan köyünde törenle anıldı. Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP