Yayınlanma Tarihi :

Kalp rahatsızlığınız varsa denize girerken bir kez daha düşünün

Kalp ve damar hastalığı olan bireylerin denizde çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Kalp rahatsızlığınız varsa denize girerken bir kez daha düşünün

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesiyle deniz kenarlarını dolduran vatandaşlardan Balıkesir sahilleri de nasibini fazlasıyla alıyor. Son günlerde denizde yüzen tatilcilerin yaşadığı rahatsızlıklara dikkat çeken uzmanlar, özellikle kalp ve damar hastalığı olan bireylerin ekstra dikkatli olması gerektiğini söylüyor.

Yaz aylarının kendisini iyiden iyiye hissettirmesiyle birlikte denize giren vatandaşlara önemli uyarılarda bulunan uzmanlar, bu kişilerin sağlığını korumak adına bazı önlemler almasını öneriyor.

Kalp ve damar hastalığı olan bireylerin denize girmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerektiğini vurgulayan uzmanlar, herhangi bir komplikasyon riskine karşı tıbbi onayın şart olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, yüzmeye başlamadan önce vücudu deniz suyuna alıştırmak için yavaş yavaş suya girmenin önemli olduğunu belirten uzmanlar, aniden soğuk suya dalmanın kalp ritmini bozup, ani tansiyon düşmelerine neden olabileceğini hatırlatıyor.

Yüzme esnasında aşırı efor sarf etmekten kaçınılması gerektiğini altını çizen uzmanlar, kalp ve damar hastalarının kısa mesafelerle başlayıp yavaş yavaş süreyi ve mesafeyi artırmalarını tavsiye ediyor.

Ayrıca, güneşin en yoğun olduğu 11:00-16:00 saatleri arasında denize girmekten kaçınılması, denize girerken yalnız olunmaması, denizde geçirilen sürede düzenli olarak bol su tüketilmesi, göğüs ağrısı, nefes darlığı, baş dönmesi veya aşırı yorgunluk gibi belirtiler hissedildiğinde derhal sudan çıkılması ve bir sağlık kuruluşuna başvurulması da uzmanların uyarıları arasında yer alıyor.

Kaynak : Harun Çağlar

YORUM YAP