DOLAR 31,4575 % 0.45
EURO 33,9458 % 0.15
STERLIN 39,7257 % 0.21
FRANG 35,5284 % 0.42
ALTIN 2.061,76 % 0,43
BITCOIN 1.909.490 -0.28
Yayınlanma Tarihi :

Kamu avukatları hak arıyor

Kamu avukatları hak arıyor

Balıkesir Barosu Kamuda Çalışan Avukatlar Komisyonu, kamu avukatlarının maaş ve özlük haklarında iyileştirme istedi. Kamuda Çalışan Avukatlara bugüne değin verilen sözlerin yerine getirilmediği belirtilen açıklamada 7’nci Yargı Paketi’nde konunun yine bulunmadığı kaydedildi.

Balıkesir Barosu Kamuda Çalışan Avukatlar Komisyonu Başkanı Aylin Candar, Kamuda Avukatlık Hizmetleri Sınıfında hizmet veren kamu avukatlarına Anayasa’da tarif edilen yaptıkları işe uygun adaletli bir ücret verilmesi gerektiğinin açık olduğunu dile getirdi.

Candar, avukatlık mesleğinin hak ettiği saygınlığı elde edinceye dek mücadelelerinin devam edeceğini belirterek, “Kamuda çalışan meslektaşlarımız imtiyaz değil itibar istemektedir” dedi.

“CUMHURBAŞKANI SÖZ VERDİ”

Türkiye genelinde eş zamanlı gerçekleştirilen açıklamada Balıkesir Barosu Kamuda Çalışan Avukatlar Komisyonu Başkanı Aylin Candar şunları söyledi: “Kamuda çalışan avukatlara 2019 senesinde Yargı Reformu Strateji Belgesinde Cumhurbaşkanı tarafından şu ifadeler kullanılarak söz verilmiştir. Kamuda görev yapan avukatların farklı statülerde çalışmaları, denetimleri, mali ve özerk hakları ile ilgili konuların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması sebebiyle kamuda avukat çalıştırmak güç oluyor. Statülerini ve özlük haklarını yeniden düzenleyerek kamuda görev yapan avukatların sorunlarını çözüyoruz. İnsan Hakları Eylem Planının Uygulama Takviminde ‘Savunmanın Güçlendirilmesi ve Avukatlık Hizmetlerinde Kalitenin Artırılması’ başlığı altında kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirmek yapılacağı, sorumlu kurumun Hazine ve Maliye Bakanlığı olduğu ve iki yıllık süre öngörüldüğü belirtilmiştir. Dönemin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından 2021 senesinde meclis kürsüsünden ‘Kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik çalışma yapacağız’ ifadeleri kullanılarak kamu avukatlarına söz verilmiştir. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından 2016 senesinde katıldığı bir televizyon programında, program moderatörüne yönelik kamuda çalışan avukatları kast ederek ‘Sizin dediğiniz rakamın çok çok daha üstünde devlete, hazineye kazanç sağlıyorlar; devletin cebinden çıkması gerekeni çıkarmıyorlar, devletin cebine girmesi gerekenden daha fazlasını devletin cebine koyabiliyorlar. Biz bakanlık olarak kendimizi sorumlu görüyoruz. Adalet Bakanlığı kamu avukatlarının hakkını, hukukunu korumada da kendini vazifeli görüyor. Onların özlük haklarının iyileştirilmesi gerektiğine biz de inanıyoruz’ ifadelerini kullanmıştır.

Bekir Bozdağ 2023 senesinde katıldığı bir başka televizyon programında ise; “Kamu avukatlarının sorununu ben yakinen biliyorum. Gerçekten onlar emekleri ile mütenasip bir gelire sahip değiller. Orada da bir iyileştirme ihtiyacı var.  Cumhurbaşkanımızın da kamu avukatlarının durumlarını iyileştirilmesi konusunda kendisinin de talimatı var” ifadelerini kullanarak kamuda çalışan meslektaşlarımıza söz vermiştir.

“SÖZLER YERİNE GETİRİLMEDİ”

Tüm bu sözlere karşılık bugün kamuda çalışan avukatlar adına bizlerin de bir sözü var diyoruz. 17 yıl önce hakim ve savcılarla aynı mali haklara sahip olan kamu avukatları gelinen noktada eğitim düzeyinin daha da yüksek olduğu mahkeme yazı işleri müdürü, eğitim düzeyinin eşit olduğu hakim ve savcı maaşından çok daha düşük bir maaş karşılığında, yüksek mesleki sorumluluk ve ağır iş yükü altında çalışır hale gelmiştir.  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın da belirttiği gibi kamuda çalışan meslektaşlarımızın hazineye katkısı, talep ettikleri iyileştirmenin kat kat üstündedir. Kamuda çalışan avukatlar hazineye yük değildir.

“İMTİYAZ DEĞİL İTİBAR BEKLİYORUZ”

Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ana sorunu 7 sene önce Bekir Bozdağ’ında belirttiği gibi; kamu avukatlarının vekili olduğu idarenin teşkilat yapısına entegre edilmesi, yeknesak bir teşkilat yapısının bulunmamasıdır. Bu sorun ancak tüm kamu avukatlarının tek çatı altında toplanması ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanununda olduğu gibi kendi teşkilat yasalarına sahip olmaları ile çözülebilecektir. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın kendi teşkilat kanunları ile tek çatı altında toplanmaları kapsamlı bir mevzuat değişikliği gerektiğinden gelinen aşamada mali haklarının düzeltilmesi bir nebze olsun yaralarına merhem olacaktır. Kamuda çalışan meslektaşlarımız imtiyaz değil itibar istemektedir.” Mustafa ATİK

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP