Yayınlanma Tarihi :

Kent Konseyi bünyesinde Çevre Meclisi kurulmalı

TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, Kent Konseyi bünyesinde Çevre Meclisi kurulmasını istedi.

Kent Konseyi bünyesinde Çevre Meclisi kurulmalı

TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, Kent Konseyi bünyesinde Çevre Meclisi kurulmasını istedi. Kuter, “Dünyada, ülkemizde ve ilimizde büyük çevre sorunlarıyla karşı karşıyayız. Tehlike kapıya dayandı. Bu yıl iklim krizinin etkilerini iyice hissettik. Sorunları nasıl çözeceğiz?” dedi.

TEMA Vakfı Balıkesir İl Temsilcisi Metin Kuter, Kent Konseyi’nde Çevre Meclisi kurulmasının önemine dikkat çekti. Kuter, “Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde kentler gerek kapladıkları alanlar, gerekse tüketimleri ile doğal varlıkların kaybının yüzde 75’inden, enerji kullanımının yüzde 60-75’inden  ve sera gazı salımlarının yüzde 70’inden sorumludur. Bu veriler iklim değişikliğinde kentlerin önemli bir payı olduğunu göstermektedir.

Diğer yandan iklim değişikliği nedeniyle oluşan aşırı hava olayları; seller, soğuk ve sıcak hava dalgaları ile uç değerler de yine en fazla kentleri etkilemektedir. Türkiye nüfusunun yüzde 92,8’inin il ve ilçe merkezlerinde yaşıyor olması , dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de kentlerin bir yandan iklim değişikliğinin sorumlusu olduğu diğer yandan da iklim değişikliğinin etkilerine yoğun biçimde maruz kaldığını göstermektedir. İklim değişikliğinin etkisini artırması ile kent planlama ve yönetiminin doğrudan ilgisi bulunmaktadır.

Yasal ve toplumsal alanlarda Balıkesir’de mücadele veren STK, platform, inisiyatif ve bireysel katılımcılarla Anayasa’da hüküm altına alınmış olan yaşam hakkımızın, aynı çerçevede sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkımızın, kentsel haklarımızın, doğanın haklarının yok sayılarak sürdürülen/sürdürülecek olan politikalara karşı güç birliği ile, ortak söz söylemek, mücadele etmek ve sorunların çözümüne dönük projeler üretmek, katkı sunmak için ‘Balıkesir Kent Konseyi Çevre Meclisi’  kurulmasını talep ediyoruz. Bu meclis içerisinde; katılımcılık, sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, hoşgörü ve uzlaşma ilkeleri ışığında, düşüncelerini açıkça söyleyebilme, çözüm üretebilme, karar alabilme ve uygulayabilme mekanizmaları geliştirmeyi sağlayan ve kentin çevre ve ekoloji sorunlarına sahip çıkan, çevre ve ekoloji mücadelesine odaklı, kentin olduğu kadar kırsalın ve doğal yaşamın da savunuculuğunu yapmak istiyoruz” dedi.

Çevre Meclisi kurulması talebini Balıkesir Kent Konseyi Başkanlığına ve Altıeylül Kent Konseyi Başkanlığına yazı ile ilettiklerini kaydeden Kuter, konuşmasını şöyle tamamladı: “Balıkesir Kent Konseyi Başkanı Sevinç Baykan Özden hanımı ziyaretimizde sözlü olarak da ilettik. Çok sıcak karşılandık. İlk yürütme kurulu toplantısında görüşüleceğini söyledi. Olması gerektiğini söyledi. Altıeylül Kent Konseyi Genel Kurulunda divan başkanlığına ve seçilen konsey başkanına  talebimizi ilettik. İlk yürütme kurulu toplantısında görüşüleceği sözünü aldık. Takipçisi olacağız.  Gezegenimizdeki tüm canlılara karşı sorumluluğumuz var. Bu bilinçle hareket etmeliyiz.”

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP