DOLAR28,9531% 0.05
EURO31,3820% 0.02
STERLIN36,6164% 0.02
FRANG33,1917% 0.13
ALTIN1.888,18% 0,19
BITCOIN1.217.4195.19

Kitapseverler bu kampanyayı çok sevecek

Yayınlanma Tarihi :
Kitapseverler bu kampanyayı çok sevecek

Balıkesir İnsancıl Kitabevi, kitapseverlere çok güzel bir uygulama ile hizmet veriyor. Aldıkları kitabı 4 ay içerisinde getirmeleri halinde kitap bedelinin yüzde 70’ini geri iade ediyor.

Balıkesir İnsancıl Kitabevi sahibi Dilek Kılınç, kitap okuyan kitlenin çoğalması, artan kitap fiyatları yüzünden okuma alışkanlığının yitirilmemesi için abonelik sistemi oluşturduklarını söyledi. Abone olduktan sonra alacağınız sıfır ya da ikinci el kitapları 4 ay içinde kitabevine geri getirmeniz halinde kitap bedelinin yüzde 70’ini ister nakit olarak alıyorsunuz isterseniz de onunla başka bir ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.

Dilek – Abidin Kılınç çifti, kurumsal yaşamdan emekli olduktan sonra üniversitede kurdukları hayalin peşinden koşmaya karar vermişler. İşte böyle oluşmuş İnsancıl Kitabevi. Abidin bey, tam bir kitap kurdu. Arabaya binmeyip toplu taşıma kullanmasının bir amacı da orda kitap okuyabilmek.

 

Kitap tutkunlarının uğrak yeri olan Balıkesir İnsancıl Kitabevi, romanlardan, test kitaplarına, kırtasiyeden, magnetlere oldukça geniş ürün yelpazesi ile 4 yıldır Balıkesirlilerin hizmetinde. Kitabevinin alt katı kitap, kırtasiye, ingilizce kitaplar ve test kitaplarına ayrılırken üst kat ikinci el sahaf bölümü. Ayrıca üst katta kitap okuma  ve ders çalışma alanı bulunuyor.

“Al götür oku getir”

İnsancıl Kitabevi sahibi Dilek Kılınç bize “Al götür oku getir” uygulamasının ayrıntılarını anlattı. Kılınç, “Bir kitapsever geliyor ve kitap satın alıyor. 20 TL üzerinde herhangi bir okuma kitabı. Kitabı satın aldıktan sonra 4 ay süresi oluyor. Bu süreyi geçirmeden kitaba da zarar vermeden, çizmeden, kırıştırmadan güzelce okunup geri getirdiğinde yüzde 70 para iadesi yapıyoruz. İster parasını nakit olarak alır isterse onunla buradan başka bir ihtiyacını alabilir. Sistem bu şekilde. 4 ay tabi uzun bir süre. 1 haftada okuduysa 1 hafta sonra da getirebilir. Hem sıfır hem de ikinci el kitaplarda geçerli.

Puan kazandıran uygulama

İnsancıl Kitabevi, okuduğu kitabı kütüphanesinde tutmak isteyen kitapseverleri de düşünmüş. Bununla ilgili olarak da bir uygulamalarının olduğunu belirten Dilek Kılınç, “Ben kitabı satın alırım ama geri vermem, kütüphanemde kitabı tutmak istiyorum diyen kitapseverler için de şöyle bir uygulamamız var. Onlara da puan kazandırıyoruz. Yaptığı alışverişten yüzde 10 yüzde 15 civarı bir puan kazanıyor. O puanı da bir sonraki alışverişinde indirim olarak kullanıyor. Özellikle öğrenciler puanlarını biriktirmeyi tercih ediyorlar. Biriktirip o puanla bir ürün aldıklarında çok hoşlarına gidiyor” dedi.

“Üyelikten tüm aile yararlanabiliyor”

Kılınç, “Yapmış olduğumuz üyeliği ailedeki herkes kullanabiliyor. İsim soyisim ve cep telefonu numarasıyla abonelik oluşturabiliyorsunuz. Bu kayıtlar sadece bizde tutuluyor. Sizi rahatsız edecek bir mesaj uygulamamız yok. Oluşturduğumuz kayıt ile kitabı geri getirdiğinde oradan takip edebiliyoruz” diye konuştu.

İkinci el kitapları da alan İnsancıl Kitabevi, normal kitapları aldığı gibi test kitaplarını da alıyor. Evinizde tutmak istemediğiniz az kullanılmış ve temiz olmaları şartıyla test kitaplarını alıp karşılığında belli miktarlar alabiliyorsunuz.

 

Sosyal sorumluluk projelerine dahil oluyorlar

“Yeter ki çocuklar okusun, eğitimli bir gelecekleri olsun diye sosyal sorumluluk projelerine katılmaya özen gösteriyoruz” diyen Dilek Kılınç şöyle devam etti: Biliyoruz ki okumanın değeri ülkemizde maalesef istediğimiz noktalarda değil. O yüzden ikinci el kitaplarında olmasından dolayı köy okullarına öğretmenler aracılığı ile kitap yardımında bulunuyoruz. İlk defa kitapla tanışacak köy okullarındaki çocuklar için uygun kitaplar gönderiyoruz. Bu tarz yardımlarımız oluyor elimizden geldiğince.

Bazen de okullardan sınıf olarak gelip küçük miktarlarla alışveriş yapmayı, parayı kullanmayı öğreniyorlar. Sınıfları da burada misafir ediyoruz. Üst katta okuma yapıyorlar. İleride ki hedeflerimizden biri de okuma grupları kurmak. Grupları üst katımızda ağırlayıp hem okuma kültürünün genişlemesine katkı sağlamasını hem de okuyup kitap üzerinde tartışacak insanların mekan arama sorununu gidermek istiyoruz.

Eski Kuyumcular Mahallesi Yeşilyol Sokakta bulunan ve haftanın 7 günü hizmet veren Balıkesir İnsancıl Kitabevi, daha çok kitapseveri daha çok kitapla buluşturma amacında. Şeyma Kızıler

YORUM YAP