DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.119.5891.319

Korona kurbanı sağlıkçılar anıldı

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Tabip Odası, korona virüsle mücadelede Balıkesir’de hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını andı. Tabip Odası’nın bulunduğu binanın önünde stant kuran sağlıkçılar Balıkesir’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden Halil İbrahim Kuzu, Müsellim Can, Serkan Munis, Taner Göde ve Tuğba Kuşdemir için saygı duruşunda bulundu. Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Artık daha fazla eksilmek istemiyoruz, bizler yaşamak, adanmışlık mesleğinin temsilcileri olarak her zaman olduğu gibi yaşatmak istiyoruz” dedi.

Uçan, “COVID-19 pandemisinde bugüne kadar 128 milyon kişi hastalandı, 2,8 milyondan fazla kişi ise hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kısa sürede pandemi ilan ettiği olağandışı durum karşısında salgının ilk başlarında Avrupa ülkeleri çok olumsuz etkilenmiştir. Virüsün ülkemize daha geç gelmesinin yarattığı iyimser hava, rakamlar üzerinde oynama ve gerçek verilerin toplumla şeffaf paylaşılmaması ve gerekli önlemlerin zamanında alınmaması ile bir süre sonra iyimser tablo kötümser tabloya, turkuaz tablo ise kara tabloya dönüşmüştür. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan bugüne bir yıllık süreçte açıklanan resmi sayılara göre 3,3 milyon kişi hastalanmış, 30 binden fazla kişi de ne yazık ki hayatını kaybetmiştir” dedi.

“BALIKESİR’DE VAKA SAYILARI HIZLA ARTIYOR”

Ülke düzeyinde 14-28 gün tam kapanma uygulanması gerekirken kademeli normale geçiş sağlamanın, kısa bir süre sonra riski az olan mavi ve sarı renkte gösterilen illerin de ne yazık ki Turuncu ve Kırmızı renkli riskli iller halini almasına neden olacağını kaydeden Oda Başkanı Necdet Uçan, “Balıkesir’de son dört haftada vaka sayısı sırasıyla yüz binde 83, 92, 142, 252, 288 ve 344’e yükselmiştir. Başladığı günden itibaren COVID-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi sağlık çalışanlarıdır. Bu nedenledir ki birçok ülkede sağlık çalışanlarının toplumun diğer kesimlerine göre 4-5 kat daha fazla COVID-19 ile hastalandığı, hatta ülkemizde olduğu gibi bazı ülkelerde de 10 kattan fazla hastalanma riski taşıdıkları saptanmıştır.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı veriler ve ulaştığımız bilgiler baz alındığında Türkiye’de 200 bine yakın sağlık çalışanının hastalıktan etkilendiği, 393 sağlık çalışanının yaşamını kaybettiği bilinmektedir. İlimizde de 900’ün üzerinde sağlık çalışanı Covid-19 hastalığına yakalandı ve maalesef 5 sağlık çalışanımızı da kaybettik. Sağlıkta eşitsizlikler, hekim göçü ve şiddet olanca hızı ile sürmektedir.

“DAHA FAZLA EKSİLMEK İSTEMİYORUZ”

Okulların açıldığı, gevşetmenin başladığı dönemde, salgın yönetiminde aklı, bilimi ve bizleri dinleyin. Önlenebilir ölümlerle ile ilgili algıyı değil, pandemiyi yöneterek gerekli önlemleri almanızı, şu anda yavaş ilerleyen, yeterli miktarda ve zamanında aşı sağlanarak, tüm toplum kesimlerinin aşılanmasını istiyoruz. Artık daha fazla eksilmek istemiyoruz, bizler yaşamak, adanmışlık mesleğinin temsilcileri olarak her zaman olduğu gibi yaşatmak istiyoruz! Pandemide kaybettiğimiz sağlık emekçilerini saygı ve özlemle anıyoruz. Toplumsal sağlık için demokrasi ve adalet istiyoruz” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP