Yayınlanma Tarihi :

Kut’ül Amare’yi anlattılar

Altıeylül Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Mehmet Çelik ile Gazeteci-Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Osmanlı İmparatorluğunun son büyük zaferi Kut’ül Amare’yi anlattı.

Altıeylül Belediyesi’nin düzenlediği Kut’ül Amare Zaferi’nin anlatıldığı program Salih Tozan Kültür Merkezi’nde yapıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda Türklerin tarihe destansı kahramanlıkla adını yazdırdığı Kut’ül Amare Zaferinin önemi anlatıldı.

Gecede konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, “Bedelleri kahramanlarımız ve şehitlerimiz tarafından ödenmiş zaferleri unutmak, yok saymak, umursamamak insani değerlerimiz ile bağdaşmaz. İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de ikinci zaferi de burada görüyoruz. Yine bugün askerlerimizin ve milletimizin aynı şevkle, aynı aşkla bu davaya sahip çıktığını görüyoruz” dedi.

Programda Prof. Dr. Mehmet Çelik ve Yavuz Bahadıroğlu tarafından, İngilizlerin büyük bir başarıyla mağlup edildiği Kut’ül Amare’de neler yaşandığı çarpıcı detaylarıyla ortaya konuldu.

Osmanlı Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zafer olarak tarihe geçtiği, öyle ki İngilizlerin, Türk tarih kitaplarından bile sildirecek kadar unutmak istediği ,hafızalara kazınacak bir zafer olma özelliği gösteren bu şanlı zafer tüm ayrıntıları ile dinleyicilerle paylaşıldı. Mustafa ATİK

Kaynak : Haberci Medya

YORUM YAP