Yayınlanma Tarihi :

“Laiklik, demokrasinin güvencesidir”

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şubesi, 3 Mart 1924’te çıkarılan Devrim Yasalarıyla ilgili açıklamada bulundu.

“Devrim yasaları, laik, demokratik düzenin temelidir” ifadelerine yer verilen açıklamada, 3 Mart 1924’te çıkarılan Devrim Yasalarıyla çağdaşlaşma yolunda büyük bir adım atılarak siyasetle din arasındaki ilişki tamamen ortadan kaldırıldığı, toplumun ümmet olmaktan millet olmaya dönüşümü için harekete geçildiği, ulus devlet olmanın temeli oluşturulduğu ifade edildi.

Devrim Yasalarının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin laik, demokratik düzenin temeli olduğunun altının çizildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Devrim Yasaları, Cumhuriyet’in saygın, yetkin, üretken yurttaşlarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Amaç; aydınlanma, kadın-erkek eşitliği, aklın ve bilimin egemenliği, bağımsızlık, özgürlük ve onurlu yaşamdır. Öğrenim Birliği (Tevhid-i Tedrisat) yasasıyla Türk Milleti’nin ortak bir eğitim potasından geçirilerek, aynı ulusal değerleri sahiplenmesi, yurttaşlık bilincinin yerleştirilmesi süreci başlatılmıştır. 97 yıl sonra eğitimimizin geldiği nokta ne ulusal ne de laiktir! Dinselleştirilmiş bir eğitim, toplumu ayrıştırmanın en önemli unsurudur.

Devrim Yasaları Anayasamızın 174. Maddesi ile korunuyor olmasına rağmen Öğrenim Birliği Yasası bugün fiilen uygulanmamaktadır. Halifeliğin kaldırılması devletin laikleştirilmesi için yapılmış bir devrimdir. Bugün din, açık açık siyasetin odağı haline getirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin Devrim Yasaları ile kazandığı ulus devlet ve laik Cumhuriyet nitelikleri yok edilmek istenmektedir. Yapılanlar son derece tehlikelidir. Ulusal kimliklerini yitirmiş toplumlar sömürge olmaya mahkumdur. Laiklik, demokrasinin güvencesidir. Hilafet özlemiyle yanıp tutuşanların karşısında Cumhuriyete ve Devrim Yasalarına sahip çıkmak ya da çıkmamak; geleceğimizi belirleyecektir. Görev Türk Milletinindir! Bizler laik demokratik hukuk devletini sonsuza kadar koruyacak ve yaşatacağız, bu husus tüm halkımızın geleceği için yaşamsal bir amaçtır.” Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP