DOLAR 31,1456 % -0.01
EURO 33,8448 % 0.03
STERLIN 39,6095 % 0.16
FRANG 35,4420 % 0.06
ALTIN 2.033,87 % 0,04
BITCOIN 1.779.779 4.18
Yayınlanma Tarihi :

‘Maden istemiyoruz’ eylemi

Ayvalık’ın Altınova Mahallesi sahilinde demir madeni çıkarmak isteyen şirket, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer önderliğinde toplanan Ayvalık, Altınova ve Küçükköy halkı tarafından protesto edildi. Sahilde insan zinciri oluşturulan protestoda, “Altınova’da madene geçit yok, yaşam alanlarımızı hep birlikte koruyacağız” mesajı verildi.

Maden karşıtı eyleme Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile birlikte Başkan Yardımcıları Gökay Bacan ve İbrahim Mühürdaroğlu, Belediye Meclis üyeleri, Çevre Koruma ve Ayvalık’ı Güzelleştirme Derneği, Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilciliği, TEMA Ayvalık Şubesinin yanı sıra, çok sayıda dernek, tatil köyü ve site yöneticileri ile sakinleri katıldı.

Altınova Mahallesi SSK Sitesi önünde toplanan yaklaşık 500 kişi, ellerinde ‘Yaşam alanlarında maden aramasına karşıyız’, ‘Mavi Ayvalık’ın huyudur’, ‘Ayvalık’ta madene geçit yok’, ‘Dağları talan ettiniz, dereleri kirlettiniz, sıra denizlerde mi?’, ‘Balıklar maden mi yiyecek?’, `Mavi kararmasın maden kanserdir’, ‘ Altınova’nın geleceğine dokunma’ yazan pankartlar ile kumsala yürüdü. `Maden şirketi Altınova’dan defol’ sloganı attı.

“BİZE RAĞMEN BURADA KİMSE ALTIN ARAYAMAZ”

Altınova sahilindeki maden çalışmalarını başından buyana takip eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Bir maden şirketi demiş ki; Altınova’nın bu güzel denizinde, sahilinde maden var. Burada önce gizli gizli çalışma yapmışlar. Sonra demişler ki; demir madeni var. Ya kardeşim, burada bir kere bir hayat var. Türkiye’nin en güzel balıkları, en güzel sualtı yaşamı buradadır. Bulamadınız mı başka yer, geldiniz maden için Altınova’ya. Binlerce insan yıllardır burada yaşamını sürdürüyor, tatilini yapıyorlar. Doğal yaşama saygılı olarak yaşıyor. Burada insanlarımız doğal yaşamlar bir hayat sürüyor. Denize giriyor, balıkçılar ekmek parasını kazanıyorlar. Siz şimdi burayı katledip gideceksiniz, buranın enkazını bu insanlara vereceksiniz, böyle şey olmaz” dedi.

Başkan Gençer, bölgenin haritasını göstererek, yapılacak maden çalışmasının tüm Altınova sahilini kapsadığını söyledi. Bölgeye dalgıçların geldiğini ve araştırma yaptığını ifade eden Gençer’in, “Burada amforalar ve batıklar bulundu. Acaba, o kazmak istedikleri  batıklar mı diye düşünüyor insan. Bu maden olayına hep beraber hayır diyoruz. Bize rağmen kimse burada altın arayamaz” diye konuştu.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Ayvalık Temsilcisi Bülent Özgen ise; “Daha ÇED süreci başlamadı. Üniversitedeki akademisyen tanıdığımdan buradaki madenin ekosisteme zarar vereceğine yönelik rapor aldım. Ayvalık’taki tüm yaşam savunucuları hep birlikte çalışıyoruz ve maden şirketine pabuç bırakmayacağız” dedi. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP