DOLAR 31,1523 % 0.02
EURO 33,8250 % 0.01
STERLIN 39,5713 % 0.11
FRANG 35,4527 % 0.09
ALTIN 2.033,96 % 0,05
BITCOIN 1.782.110 4.503
Yayınlanma Tarihi :

“Melisa Çayının sakinleştirici özelliği var”

“Melisa Çayının sakinleştirici özelliği var”

Aktar Feyyaz Vurgun, Melisa Çayının faydaları ve nelere iyi geldiğini anlattı. Melisa Otunun halk arasında Limon Otu ve Oğul Otu olarak da bilindiğini belirten Vurgun, “Melisa Çayı, nane ailesine ait sakinleştirici özelliği ile bilinen şifalı bir bitkidir. Alternatif tıpta depresyon ve sinirsel hastalıkların tedavisinde kullanılan melisa çayı, ayrıca, uykusuzluk, endişe, migren ve diyabet gibi sağlık sorunlarının tedavisinde ve adet sancılarını önlemede kullanılıyor” dedi.

“VİTAMİN AÇISINDAN ZENGİN”

İstanbul, Bursa, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişen Melisa otunun, hem baharat hem de çay olarak tüketildiğini anlatan Vurgun, “Limon aromasına sahip olan bu bitkinin yağı kozmetik sektöründe de kullanılıyor. Soğuk algınlığına iyi gelen melisa bitkisi, antioksidan, antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Melisaotu, A vitamini ve C vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif ve tanen açısından zengin” dedi.

“FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR”

Feyyaz Vurgun, Melisa Otunun insan sağlığı açısından faydalarından da şöyle bahsetti: “Kan dolaşımını düzenler. Karaciğer ve safra kesesi problemlerine iyi gelir. Migren ataklarında doğal bir kür olarak kullanılıyor. Kronik uykusuzluğu giderir. Stres ve kaygı bozukluğunu azaltır. Depresyona karşı etkilidir. Kadınlarda cinsel isteksizliği önler. Beyin fonksiyonlarını artırarak hafızayı güçlendirir. Uçuk için doğal ilaçtır. Sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlık ve şişkinliği giderir.

Melisa Otu suyu ya da yağı cildin yenilenmesine yardımcı olur. Melisa otunu kaynatılıp elde edilen suyla saçlar yıkandığında kepeklenme ve dökülmenin önüne geçer. Saçları parlatır. Şiddetli adet sancılarını ve krampları giderir. Cilt kırışıklıklarını azaltır ve cildi canlandırır. Cilt yaralarının hızla iyileşmesine yardımcı olur. Akne sorunlarını giderir. Diş ağrısının hafifletilmesine yardımcı olur. Kan şekerini düşürür. İdrar söktürücü özelliği var. Nefes darlığına iyi geliyor.” Melisa Çayının kilosu 700 liradan satılıyor. Cengiz GÜNER

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP