Yayınlanma Tarihi :

Mimarlarda Özerk kazandı

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesinin genel kurulunda başkan Ali Özerk ile M. Suat Baskın yarıştı. Çarşaf liste ile yapılan seçimlerde 7 kişilik yönetim kuruluna Özerk‘in listesinden 6 kişi seçildi, M. Suat Baskın da yönetime girdi.

TMMOB’a bağlı Mimarlar Odası Balıkesir Şubesi ‘14. Olağan Genel Kurulu’ yapıldı. İki adayın yarıştığı kongrede çarşaf liste şeklinde seçime gidildi, Başkan Ali Özerk ve M. Suat Baskın’ın listeleri yarıştı. Ali Özerk’in listesinden 6 kişi yönetime girerken, M. Suat Baskın da yönetime seçildi.

“DEĞİŞİM ŞART”

Kongrede konuşan başkan adayı M. Suat Baskın, ‘Gelişim İçin Değişim’ ekibi olarak çok daha başarılı işlere imza atacaklarını söyledi. Baskın, “Değerli meslektaşlarım zor bir süreçten geçiyoruz. Dışta devam eden bir savaş, içte sıkışan ve zorda bir ekonomi ve kısıtlanan özgürlükler. Bu olumsuzlukların haricinde bir de odaları işlevsizleştirmek amacıyla yapılan yasalar, yönetmelikler, mimarların müelliflik ve telif haklarına vurulan darbeler bizleri gerçekten çok zorlamakta ve hem mesleği itibarsızlaştırmakta hem de bizlerin yaşam standartlarını geriye doğru çekmektedir. Ülkemizin geneli gibi, Balıkesir ve Balıkesirli mimarlar içinde özellikle 2017 zor bir yıl olmuştur. Değişen İmar Yönetmeliği tüm ülkemiz için bazı sıkıntılar doğurmakla beraber, Balıkesir özelinde ayrıca imar planı çalışması da yapılması ve buna bağlı olarak imar durumu ve inşaat ruhsatının verilmesinin durdurulması özellikle merkezdeki üyelerimizi resmen işsiz bırakmıştır. 15 Temmuz da başlayan bu duruş, Belediyemizin söylemi ile her ne kadar Aralık ayında bitmiş olsa da, gerçekte gerek mania kotundaki belirsizlikler, gerekse yönetmeliğin yazımından ve  yorumundan kaynaklanan sıkıntılarla bugüne kadar devam etmiştir.

Ne yazık ki, şubemizin yöneticileri bu zorunlu süreçte hiç de iyi bir sınav verememişlerdir. Halen devam eden bu sıkıntılı dönem, en iyi ihtimalle yaklaşık iki ay daha devam edecek gibi görünüyor. Bu durumda seçilecek olan yeni yönetime de bu konuda çok iş düşmektedir” dedi.

ÖZERK: ÖNCE İNSAN, SONRA MİMARIZ

Mimarlar Odası Balıkesir Şube Başkanı Ali Özerk, mimarların hak ve hukuklarını her platformda savunduklarını söyledi. Özerk, “Mimarlık mesleğinin gelişimi kentlerin planlanmasında mimarların yer alması ile mümkündür. Bu süreçlerde yer alabilmemiz için tüm üyelerimiz ile birlik olmalıyız. Meslek içi sorunlar, oda üye ilişkileri genel merkez toplantılarında dile getirilerek mesleki denetimin telif hakkı öncelikli bir hukuk olması konusunda yeni düzenleme yapılması için çalışmalıyız. Şantiye Şefliğinin mimarlık mesleği ile ilgili uzmanlık kısmının tanımlanarak meslek içi eğitimlerinin düzenlenerek ücretlerinin artırılması için çalışmalıyız. Yapı Denetimlerde çalışan mimarlarımızın mağduriyetlerinin öncelikle çözülmesi gereken konuların başında geldiği Genel Merkez çalıştayları ile belirlenmiştir. Meslek kuruluşları bir yandan üyelerinin haklarını savunurken diğer yandan kentlilik bilincinin yükseltilmesine, kentlerdeki yaşam kalitesinin artırılması yönünde de mücadele etmek zorundadır. Mimarlar Odası da toplum hizmetinde mimarlık şiarı ile kurulduğundan bu yana dik duruşundan ödün vermemiştir. Bir yandan mesleki haklarımız için dayanışma içinde iken diğer yandan geleceğimiz için düzenli, tahrip edilmemiş doğa ve çevre ile insanca yaşam hakkı için de dayanışma içinde olmalıyız.

Unutmayalım ki; demokrasi ve özgürlüğün olmadığı yerde yaratıcı fikirler ve mimarlık da olmaz. Bizler asil-yedek hiçbir fark gözetmeksizin genç meslektaşlarımızla birlikte yola çıkarak Yönetim Kuruluna aday olduk, gelecek dönemlerde de yerlerimizi onlara devrederek sürekliliği egemen kılmak için aday olduk. Çünkü mimarız ama önce insanız. Her koşulda yaşamı savunmaya devam edeceğiz. Mesleğin etik değerleri gereği daha yaşanılır bir dünya için mücadele edeceğiz. Bunun için doğayı, tarihi ve kültürel, sosyal yaşamı savunacağız. Önce İnsanız sonra mimarız” diye konuştu.

Mimarlar Odası Balıkesir Şubesinde yapılan seçimlerde yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: M.Ali Özerk, Yüksel Dağdemir, E.Betül Dikici, Özgür Parlak, Cüneyt Konak, İlksen İçer Kınay ve M.Suat Baskın. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP