DOLAR 31,3677 % 0.42
EURO 34,0595 % 0.51
STERLIN 39,7661 % 0.47
FRANG 35,5200 % 0.53
ALTIN 2.100,98 % 2,34
BITCOIN 1.963.482 0.445
Yayınlanma Tarihi :

Moldova ile dostluk köprüsü

Moldova ile dostluk köprüsü

Balıkesir, Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu ile Moldova Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği arasında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda düzenlenen Spor ve Kültür Festivali’ne ev sahipliği yaptı.

Festival için Moldova Cumhuriyeti’nden 40 öğrenciden oluşan 13-15 yaş sporcu grubu, 20 antrenör ve yönetici, toplamda 60 kişilik Moldova kafilesi Balıkesir’e gelerek misafir edildi. Festival çerçevesinde Moldovalı sporcular ile Türk sporcular arasında futbol turnuvası düzenlendi.

Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu (DGSKON) Genel Başkanı Türker Aygündüz, Moldova Türkiye Büyükelçisi Dmitri Croitor, Ak Parti Balıkesir Milletvekili ve Türkiye-Moldova Parlementolar Arası Dostluk Grup Başkanveli Mutlu Aydemir, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp, Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Metin Mengüç, Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu Balıkesir İl Başkanı Erol Menteş, DGSKON İlçe Başkanları ve Balıkesir halkının katılımı ile 4 gün süren festival, coşkuyla kutlandı.

Festivalin ilk gününde Ali Hikmet Paşa Spor Kompleksi’nde düzenlenen müsabakalarda karşı karşıya gelen genç sporcuların heyecanı görülmeye değerdi.

Festivalin ikinci gününde Moldovalı sporculara kültür gezileri yaptırıldı. Bu kapsamda; Gömeç, Ayvalık, Cunda, Akçay, Ören, Edremit gibi Balıkesir ilinin kültürel ve turistlik yerleri Moldovalı öğrencilere gezdirilerek tanıtılmış oldu.

Festivalin son günü, Moldovalı öğrenciler ve Moldova kafilesi İstanbul’a hareket ederek, Ayasofya Camii ve Boğaz Turu yaptıktan sonra Moldova’ya yolcu edildi.

Spor ve Kültür Festivali, Moldova ve Türkiye arasında ilişkilerin güçlendirilmesi açısından önemli bir etkinlik olarak, aynı zamanda ülkemizde ilk defa yapılan Uluslararası Spor ve Kültür Festivali olarak kayıtlara geçti.

Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu Balıkesir İl Başkanı Erol Menteş, ülkemizin her alanda tanıtılması, diğer ülkeler ile ilişkilerinin güçlendirilmesi adına düzenlenen Spor ve Kültür Festivalleri’nin farklı şehirlerde, farklı ülke sporcuları ile devam edeceğini söyledi. İrfan DUROĞLU

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP