Yayınlanma Tarihi :

“Prim gününü dolduranlar sağlıktan yararlansın”

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, esnaf ve sanatkarın en önemli sorunlarından birinin prim gün sayısındaki eşitsizlikten kaynaklı olduğunu söyledi.

“Prim gününü dolduranlar sağlıktan yararlansın”

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, esnaf ve sanatkarın en önemli sorunlarından birinin prim gün sayısındaki eşitsizlikten kaynaklı olduğunu söyledi. Yançıl, prim gününü dolduran esnaf ve sanatkarların emeklilik yaşını beklerken sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanmalarını talep etti.

Yançıl, “Cumhurbaşkanımız tarafından esnafın prim gün sayısının 7 bin 200’e düşürüleceği müjdesi oda üyelerimizce büyük bir sevinçle karşılanmıştı ancak henüz hayata geçirilmedi. Bu müjde bir an evvel hayata geçirilerek esnafın prim günü 7 bin 200’e sabitlenmeli. Prim gününü dolduran esnaf ise emeklilik yaşını beklerken sağlık hizmetlerinden kesintisiz faydalanabilmeli” dedi.

“DAHA FAZLA GEÇ KALINMAMALI”

Esnaf ve sanatkarların sorunlarının bir an önce yeniden masaya yatırılmasını isteyen Yançıl, “Bağkurlu çalışanların hizmet süresi çok uzun. Bağkurlu esnaf sabah 6’da dükkanı açar, gece 12’ye kadar çalışır. Yanlarında çalışan ise 8 saatle sınırlı. Bağkurlu esnaf 9 bin günde emekli olurken yanında SSK’lı çalışanlar 7 bin 200 günde emekli oluyor. Arada bin 800 prim günü fark var. Emeklilik sürelerinde SSK ve Bağkur ayrımı yapılması Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı” dedi.

“MAĞDURİYET BİR AN ÖNCE ÖNLENMELİ”

Açıklamasında; “Anayasamızda devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır denmesine rağmen, esnafın uzun prim gün sayısı ile mağdur olduğunu belirten Hasan Yançıl, “SSK ile çalışanlar ay sonu geldiğinde maaşını alırken esnaf ticari faaliyetle uğraştığı için zarar etme riski var. Mağduriyetin önlenmesi için Sosyal Güvenlikteki norm birliği yani prim günü eşitleme müjdesi geç kalınmadan hayata geçirilmeli” diye konuştu.

“DESTEK VE ÖDEME KOLAYLIĞI SAĞLANMALI”

Sigorta primleri çok yüksek olduğu için düzenli prim ödeyenlere verilen teşvikin artırılmasını da isteyen Bakkallar Odası Başkanı Hasan Yançıl, “Enflasyon yükseldikçe, vatandaşın sıkıntıları arttıkça bu da esnafa yansıyor ve esnaf sattığı malın yerine yenisini koyamıyor. Kiralar, faturalar, akaryakıt, hammadde, yanındaki sigortalı çalışan derken esnafın maliyeti çok arttı. Bunlara ilave bir de yüksek primler yük oluyor. Düzenli prim ödeme teşvik oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıkarılması esnafı rahatlatır. Biz bir an önce esnafın prim günü mağduriyeti, haksız rekabet ve perakende yasası ile birlikte sosyal güvenlik yasasının tekrar masaya yatırılmasını istiyoruz. Hem hakkaniyetle iş yapan esnafın hayatını idame ettirebilmesi hem de yeni nesil esnafların piyasaya aktör olarak çıkabilmeleri için bu sözlerin tutulmasını bekliyoruz” diyerek açıklamasını tamamladı.

Kaynak : Basın Bülteni

YORUM YAP