Yayınlanma Tarihi :

Sağlığımızın da bütçemizin de dostu Semizotu

Ülkemizin bazı bölgelerinde ‘Pirpirim’ olarak da adlandırılan Semizotu, sıcak iklimlerde ve iyi drene edilmiş topraklarda kolayca yetişiyor.

Sağlığımızın da bütçemizin de dostu Semizotu

Bahçelerimizin davetsiz misafirleri arasında ilk sıralarda yer alan Semizotu, bünyesinde barındırdığı besin değerleri bakımından sağlık açısından sağladığı faydalarla dikkatleri üzerine çekerken, pazar tezgahlarında yer alarak da ekonomik değer kazanıyor.

Uzmanlar, Latince adı Portulaca Oleracea olan Semizotu, Omega-3 yağ asitleri, A, C, E ve bazı B vitaminleri ve demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum mineralleri bakımından zengin olması nedeniyle sağlık açısından oldukça faydalı olduğunu belirtiyor.

Yüksek antioksidan içeriği sayesinde serbest radikallerle savaşarak hücreleri koruyan Semizotu, içerdiği Omega-3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığına fayda sağlar. Lifli yapısı sayesinde sindirimi destekleyip ve kabızlığı önlediği bilinen Semizotu’nun kan şekerini düzenleyici etkilerinin de gözlemlendiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Taze yaprakları salatalarda kullanılabilen Semizotu, çorbalarda, böreklerde veya yoğurtla karıştırılarak tüketilebiliyor. Ispanak benzeri yemek şeklinde de yenilebilen Semizotu, yeşil içeceklere eklenerek besin değerini artırabiliyor.

Ülkemizin bazı bölgelerinde ‘Pirpirim’ olarak da adlandırılan Semizotu, sıcak iklimlerde ve iyi drene edilmiş topraklarda kolayca yetişiyor.

Bahçede veya saksılarda kolayca yetişen Semizotu, çoğu zaman dikmiş olduğumuz sebze fidelerinin yanında kendiliğinden gelişiyor. Bunun başlıca sebepleri arasında tohumları çok küçük ve hafif olan Semizotu’nun rüzgarla veya su ile kolayca taşınabilmesi yer alırken, çok çeşitli toprak ve iklim koşullarında büyüyebilen dayanıklı bir bitki olan Semizotu, domates gibi diğer bitkilerle aynı ortamda rahatça yetişebiliyor.

Bunların yanı sıra, Semizotu, çok sayıda tohum üretir ve bu tohumlar hızla filizlenir. Bu yüzden bir kez ekildikten sonra kolayca yayılır.

Toprakta azot sabitleyici özelliklere sahip olan Semizotu, çevresindeki bitkiler için de faydalı olurken, kendisini bol miktarda toplayarak pazar tezgahlarında tüketici ile buluşturan satıcıların gelirlerine de katkı sağlıyor.

Kaynak : Harun Çağlar

YORUM YAP