Yayınlanma Tarihi :

Sarı: İstiklal Marşımız milli sözleşmemizdir

Sarı: İstiklal Marşımız milli sözleşmemizdir

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma günü nedeniyle mesaj yayımladı. Sarı, “Türk Milleti’nin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescili olarak TBMM tarafından kabul edilen İstiklal Marşımız aynı zamanda milli sözleşmemizdir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Serkan Sarı, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un muhteşem dizeleriyle kaleme aldığı ve 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen İstiklal Marşının sonsuza kadar Türkiye’nin milli düsturu, milli duruşu ve milli marşı olduğunu söyledi.

Sarı, “Kurtuluş Savaşı’ndaki milli mücadelesiyle bir milletin küllerinden yeniden doğuşunun, destansı bir şekilde mısralara dökülmesiyle kaleme alınan İstiklal Marşımız, Türk Milleti’nin bağımsızlığını perçinlerken, bu mücadeleyi ölümsüzleştirmiştir. Türk Milleti’nin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescili olarak TBMM tarafından kabul edilen İstiklal Marşımız aynı zamanda milli sözleşmemizdir.

İstiklal Marşı; milletin kader, kıvanç ve tasa birliğinin tercümanı, tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belge, bu milletin, dinini, vatanını, tarihini, kültürünü, azmini, ümidini, kahramanlığını bütün dünyaya haykıran bir şahlanış şiiridir. İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabulünün 100. yıldönümünde, Milli Şairimizin ‘Allah, bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ sözlerine en içten duygu ve düşüncelerimle katılarak; başta büyük önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşında kükremiş sel gibi bentlerini çiğneyerek aşan ve engellere sığmayarak taşan kahraman şehitlerimizi, vatanın ve milletin bekası için canını feda eden şehitlerimiz ile Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyor, ruhları şad, mekanları cennet olsun” dedi. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP