DOLAR28,9313% 0.04
EURO31,2294% 0.2
STERLIN36,3549% 0.05
FRANG33,0846% 0.11
ALTIN1.886,78% 0,16
BITCOIN1.277.7290.414

“Sarı Kantaron Otu, alternatif tıbbın vazgeçilmezi”

Yayınlanma Tarihi :

Rahman Baharat’ın sahibi Adil Aydoğdu, Sarı Kantaron Otunun alternatif tıbbın vazgeçilmezleri arasında yer aldığını, hemen her bölgede yetişebilen çok yıllık bitki türü olduğunu, halk arasında, Mayasıl Otu ve Binbirdelik Otu olarak bilinen Sarı Kantaronun, sağlık açısından büyük faydalara sahip olduğunu söyledi.

Aydoğdu, “Sarı Kantaron Otu, Sarı Kantarongiller familyasına ait, dünyanın birçok alanında bulunan ot türüdür. Cilt sorunları için yüzyıllardan bu yana kullanılan Sarı Kantaron Otu, 20. yüzyıldan sonra daha az kullanılmaya başlanmıştır. Ancak bitkilere yöneliş olduktan sonra değeri anlaşılan Sarı Kantaron, faydalarıyla en çok kullanılanlar arasında girdi. Tarihi eski Yunanlılara kadar dayanan Sarı Kantaron, eski dönemlerde savaşlarda yara iyileştirme amacıyla kullanılmıştır. Kantarongiller ailesinin üyesi olan bitki, ayrıca kalp rahatsızlığı ve türevi sorunlarda kullanılmıştır. Sarı renginde çiçekleriyle her yerde dikkat çeken bitki, yeşil gövdeye sahiptir. Ayrıca Sarı Kantaron bitkisi modern tıpta denenmek için birçok kez test edilmiş, depresyona karşı etkili olduğu belirtilmiştir. Vücuda sayısız faydası bulunan Sarı Kantaronun kullanımı oldukça önemlidir. Uzmanlara danışılarak tüketilmesi gerekiyor.

SARI KANTARON OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Sarı Kantaron Otuyla ilgili merak edilenlerin başında, bitkinin ne gibi faydaları olduğuyla ilgilidir. Doğada bulunan faydalı bitkiler gibi Sarı Kantaron Otu da insan sağlığı için değerli faydalara sahiptir. Vücutta ister deri üzerinde ister iç kısımda bulunan bakteri, virüs ve mikropları yok edici özelliği bulunur. Sarı Kantaron Otu, alternatif tıpta bu alanda kullanılmaya devam ediyor. Bitkilerin bir kısmı, mide asidinin artmasına neden olabiliyor. Bu durum yemek borusunda çok önemli tahrişlere neden olabilir. Ayrıca mide duvarının belli bir süre sonra işlevsiz olmasına neden olabilir. Sadece bazı bitkiler değil, zararlı yiyecekler de saydığımı etkileri yapabilirler. Sarı Kantaron Otu mide asidinin artmasına neden olmaz. Ayrıca mide duvarını koruyucu etkisi bulunur. Vücutta ödem oluşma riskini azaltıcı özellikleri bulunan Sarı Kantaron Otu, gut hastalığıyla mücadele için tüketilebiliyor. Romatizma rahatsızlığı olan kişilerde ağrılar yaygın şekilde görülürler. Ağrıları dindirici etkisi olan Sarı Kantaron Otu, özellikle yağ şekliyle bu anlamda çok önemli faydalara sahiptir. Sarı Kantaron Otu ciltteki renk bozukluklarını giderme konusunda önemli görev görür. Sadece cildin rengini düzeltme, çok çeşitli cilt problemlerinin yok olmasına olanak sağlar. Cildin kırışıklıkları varsa, Sarı Kantaron Otu kullanılarak giderilebilir. Gençleştirici özellikleri bulunur. Bu konuda oldukça popüler bir bitkidir. Sarı Kantaron Otu hafıza güçlendirici etkilere sahiptir. Beynin gelişimini destekler. Konsantrasyon bozukluklarında tüketilmesi öneriliyor. Çocuklarda hafıza gelişimi için uzmanlara danışıldıktan sonra ancak tüketilebilir. Kronik uyku sorunu olan kişilerde iyileştirici etkilere sahiptir. Vücudun rahatlamasını sağlayan Sarı Kantaron Otu, daha düzenli bir uyku için olanak sağlar.

SARI KANTARON OTU NE İŞE YARAR?

Sarı Kantaron Otunun birçok amaçla kullanıldığına değindik. Bitkinin önemli etkileri olduğunu belirtmekte fayda var. Ne işe yaradığı ile ilgili ayrıca merak konusu olduğunu belirtmek gerekiyor.

UYKU DÜZENLEYİCİDİR

Sarı Kantaron Otunun en önemli faydası, uyku düzenini iyileştirici yararının olduğudur. Sarı Kantaron Otu ne işe yarar sorusuna doğrudan uykuyu düzenleyebilir denilebilir.

HAZIMSIZLIK GİDERİCİDİR

Bazı durumlarda aşırı yemek yeme, bazı durumlarda midede çeşitli sorunlar olması hazımsızlığın temel nedenleri arasındadır. Sarı Kantaron Otu, hazımsızlık için oldukça faydalı bir bitki türüdür. Hazımsızlığı giderir, sindirimin hızlanmasına destek olur.

SARI KANTARON OTU NE İÇİN KULLANILIR?

Sarı Kantaron Otunun kullanım alanlarıyla ilgili merak edilen birçok konu bulunuyor. Ne için kullanıldığına ilişkin pek çok sorunun olduğunu belirtebilir.

GÜNEŞ YANIKLARINDA KULLANILIYOR

Güneş yanıklarında bugüne kadar birçok tavsiye almış olabilirsiniz. Sarı Kantaron Otu, güneş yanığının birebir etkili çözümü denilebilir. Bitkinin bu yönde kullanılabileceğini belirtebiliriz.

VİRÜSLERİ YOK ETMEK İÇİN KULLANILIR

Sarı Kantaron Otu, virüslerin yok edilmesinde çok güçlü etkilere sahiptir. Doğru ve düzenli Sarı Kantaron Otu kullanımı, virüsleri vücudunuzdan uzaklaştırmanızı sağlayabilir.

SARI KANTARON OTU NASIL KULLANILIR?

Sarı kantaron Otu, yağ formülünde kullanılabilir. Bu genellikle cilt üzerindeki tahriş durumlarında tercih edilebilir. Sarı Kantaron Otu kurutulmuş bir şekilde aktarlarda bulunur. Bunu her defasında bir tutamını kaynatılmış suya koymanız ve bir süre bekletmeniz, daha sonra içmenize olanak tanıyacaktır.” Cengiz GÜNER

YORUM YAP