DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN751.6870.872

Süt üreticisi laboratuvara kavuşuyor 

Yayınlanma Tarihi :
Süt üreticisi laboratuvara kavuşuyor 

Karesi ve Altıeylül Süt Üreticileri Birliği ‘SÜB Üyeleri Sütte Kalite Diyor’ projesi kapsamında üreticilere Avrupa standartlarına uygun, tam donanımlı Çiğ Süt Analiz Laboratuvarı kazandırmak için proje imzaladı. Karesi ve Altıeylül Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek ile Tekafos firma temsilcisi Onur Işık laboratuvar sözleşmesini imzaladı.

Süt Üreticileri Birliği hizmet binasında imzalanan sözleşme ile Küçüksan Sanayi sitesi içerisinde Avrupa Standartlarına uygun, tam donanımlı örnek Çiğ Süt Analiz Laboratuvarı kurulacak.

Bir milyon 250 bin liraya gerçekleştirilecek olan projede Kimyasal Çiğ Süt analizleri ve Antibiyogram testleri gerçekleştirilerek, gıda güvenliği ve kalitesi yüksek süt üretimi yapılabilmesi amacıyla üreticilerin ve bölge halkının hizmetine sunulacak.

Birlik Başkanı Şimşek, “Bölgemizde üreticimizin sütü, Ulusal Süt Konseyinde belirlenen çiğ süt fiyatı üzerinden pazarlanmakta. Ancak yüksek kalitede üretilen sütler hak ettiği değeri alamamaktadır. Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan analizlerle, üreticimiz sütünü referans fiyatın üstünde satabilecek ve satın alınan süt kalite kaybı olmadan süt işletmelerinde işlenecektir. Böylelikle sütünü kalite değerinde sattığı için üreticimizin ekonomisine büyük katkısı olacak. Ayrıca yapılacak analizler sonucunda, üreticilerin üretim esnasında hayvan sağlığı açısından karşılaştığı meme rahatsızlıklarıyla ilgili taramalar yaparak, erken teşhis ile doğru tedavi yöntemi belirlenebilecek. Böylelikle hayvanlarda oluşan rahatsızlıktan dolayı kayıp edilen süt miktarı üreticimizin gelir hanesine yazılacak, bunun yanı sıra bilinçsizce sarf edilen antibiyotik kullanımı azaltılarak toplum sağlığı ve milli ekonomimize katkı sağlamış olacak.

Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği olarak üzerinde önem ve hassasiyet ile çalıştığımız laboratuvarımız faaliyete geçtiğinde hem süt üreticiliği yapan kırsal nüfusun, hem de sütü işleyen sanayicinin karşılıklı kazanımlarının sağlanacağı, alanında örnek bir model oluşturacak. Süt üreticileri Birliği olarak yapacağımız yatırımın, üyelerimize ve bölge halkına önemli katkıları olacağına olan inancımızla, hepimiz için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi. Mustafa ATİK

YORUM YAP