DOLAR 31,1456 % -0.01
EURO 33,8448 % 0.03
STERLIN 39,6095 % 0.16
FRANG 35,4420 % 0.06
ALTIN 2.033,87 % 0,04
BITCOIN 1.779.779 4.18
Yayınlanma Tarihi :

Tabip Odası’nda ‘İyi Hekimlik’ dönemi

Balıkesir Tabip Odası’nın genel kurulunda ‘İyi Hekimlik’ ile ‘Hekim Güç Birliği’ grupları yarıştı. Çarşaf listeyle yapılan seçimlerde 7 kişilik yönetim kurulunun tamamını ‘İyi Hekimlik’ grubu kazandı. Oda başkanı yapılacak görev dağılımının ardından belli olacak.

Balıkesir Tabip Odası üyesi hekimler hafta sonu yapılan genel kurulda yeni yönetimi seçmek için sandık başında oy kullandı. Balıkesir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nda yapılan Balıkesir Tabip Odası seçimlerinde iki grubun listesi yarıştı. Başkan Necdet Uçan’ın yeni dönemde görev almayacağı öğrenilirken, mevcut yöneticiler ‘İyi Hekimlik’ listesi ile yarışa katıldı, Ulvi Güngör başkanlığındaki hekimler de ‘Hekim Güç Birliği’ grubu olarak meslektaşlarından görev istedi. Genel kurulda Divan Başkanlığı oda eski başkanlarından Aydın Şavklı yaptı.

“SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM TAHRİBAT YARATTI”

Genel kurulda konuşan Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, genel kurulda birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekti.

Uçan “Ülkemizde 15 yıldır uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı sağlık alanında ciddi tahribata yol açtı. Sağlık Dönüşüm Programı ile, ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir ve çağdaş sağlık anlayışından uzak; özelleştirmeyi hızlandıran, elde avuçtakini satıp, savuran, kamunun malı hastaneleri önce işletmeye çeviren, piyasacı ve sağlığı ticarileştirmeyi amaçlayan bir programdır. Şehir hastaneleri de bu özelleştirmenin Truva atlarıdır. Kamu hizmeti sunma yerine kar/zarar hesabı ile atanan, sıklıkla değiştirilen, geleceği siyasilerin iki dudağı arasında sözleşmeli yöneticiler, ana unsurları arasında yer alan performansa dayalı ödeme sistemiyle, sağlık hizmeti sunumunda niceliğin öne çıktığı; hekimlerin kısa sürelerde çok sayıda hastaya bakmaya zorlandığı, hekimlerin çalışma sürelerinin uzadığı, nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşullarının kalmadığı sağlık ortamı yaratılmış, ülkemiz koşullarına uygun çözümler geliştirmek yerine, sağlığa IMF/Dünya bankası reçeteleriyle kevgire çeviren anlayış hâkim olmuştur” dedi.

“BALIKESİR’İN DURUMU İÇLER AÇISI”

Balıkesir’deki sağlık hizmetleri ve sorunlarına da değinen Uçan, “Balıkesir sağlık hizmetlerine bakacak olursak; kentimizin en büyük hastanesi Atatürk Devlet Hastanesi için yapılan yer seçiminin  yanlış yapılmış, Çimento fabrikasının yakınında ve su kaynağı üzerine inşa edilmiştir. Ne yazık ki Göğüs Hastalıkları servisinde pencereler açıldığında Çimento Fabrikasının tozu ile karşılaşmaktadırlar.

Kamu hastanesi olarak inşa edilen Atatürk Devlet Hastanesi gerekçesiz şehir hastanesine dönüştürülmüştür. Şehir hastanelerindeki temel kural; kamu+özel ortaklığı, KDV, damga vergisi ve bütün harçlardan muafiyeti, kredi garantisi, arsa tahsisi ile özel sektör tarafından yapılan hastanedir. Yapan kişi/gruba Sağlık Bakanlığınca kira ödenir ve yüzde 70 hastane doluluk oranı (aynen otoyollarda ve havaalanlarında yaptıkları gibi) garanti edilir. Oysa Balıkesir Atatürk Devlet Hastanesi, kamu kaynakları ile yapılmıştır. Balıkesir’deki uygulama başka illerde örneği olmayan değişik bir uygulamadır. Atatürk Şehir Hastanesi, yeni binaya 16 Nisan’da yapılan referandum öncesi alelacele taşınmış, başta kayıt yazılım sistemi olmak üzere, laboratuar tetkiklerinin yapılması, kayıtlarda uzun süre sorunlar yaşanmış, hastane çalışanı ve vatandaşlar kayıt sisteminden ötürü uzun süre mağdur edilmiş, kervan yolda dizilmiştir.

Balıkesir Devlet Hastanesinden bazı bölümler tamamen, bazı bölümler ise küçültülerek hekimleri ve sağlık çalışanları ile birlikte şehir hastanesine taşınmıştır. Hastanenin küçültülmesindeki ve adeta butik hastane’ye dönüştürülmesindeki amacın ne olduğu, şehrin merkezinde olan ve hasta potansiyeli Atatürk Devlet Hastanesine göre daha fazla olan, vatandaşın kolaylıkla kullanabildiği hastanenin inaktif hale getirilmesine anlam verilememekte, şimdi de bazı branş hekimleri yeniden geriye çekilmektedir. İlçe hastanelerindeki birçok branşta uzman hekim bulunmamakta, bu hizmet geçici görevlerle (ildeki hastanelerden) karşılanmaktadır. İlçelerdeki hizmet, taşıma suyla değirmen döndürmekten ibarettir. Etkin sağlık hizmeti sunulamamaktadır. Popülist davranılmaktadır. Bir cerrah günübirlik gittiği görevde doğal olarak ameliyat yapmaktan kaçınmaktadır, ameliyatı yapsa takip edemeyecektir. Kadın Doğum uzmanı kısa sürede hangi gebeyi takip edip, doğumunu veya ameliyatını nasıl yapabilecektir? Körfez ilçelerinde hastane kapasiteleri mevcut nüfusa yetersiz, kadrolar sayısal olarak eksiktir. Ayrıca turizm bölgesi olması nedeniyle, yaz aylarında nüfusun birkaç katına kadar çıkması da hizmetin sunumunda büyük sorunlara neden olmaktadır. Kalıcı ve kadrolu hekim istemek yerine, geçici görevlendirmelerle hekimler huzursuz edilmektedir.

Balıkesir Devlet Hastanesi Turgut Solak ek hizmet binası (eski Askeri Hastane) depreme dayanıklı olmaması nedeniyle boşaltılmış, ancak ironiktir boşaltılmadan önce çatıları yenilenmiş, ancak nedense sadece Toplum Ruh Sağlığı Birimi ve yatan hastaları ile birlikte orada bırakılmıştır.Göğüs Hastalıkları Hastanesi, mevcut kendine yeten ve çam ağaçları ile kaplı tarihi ve kültürel alanından, Göğüs hastaları için uygun olmayan bir alana taşınmıştır” diye konuştu. Çiğdem AKBAY

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP