Yayınlanma Tarihi :

Tarihi kentler buluşması

Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde yapılan toplantıya Türkiye’nin dört bir yanında Tarihi Kentler Birliği üyesi olan belediyelerin başkan ve yöneticileri katıldı.

‘Yerel Yönetimlerde Yeni Yaklaşımlar ve Ayvalık Örneği’ başlığını taşıyan toplantıya Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, TKB’nin üyesi 120 belediye başkanı, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş hazır bulundu.

Tarihi zirve; Tarihi Kentler Birliği tarafından hazırlanan ve yönetmenliğini Hasan Özgen’in üstlendiği ‘Vatan Nedir?’ adlı filmle başladı.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği 4 yıldan bu yana sürdürülen ve 2 bin civarındaki kırsal kesimde yaşayan çocuklarla oluşturduğu Zeytin Çekirdekleri Müzik Topluluğu’nun verdiği mini konser katılımcılar tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

AYVALIK, UNESCO’NUN KÜLTÜREL MİRASLARI LİSTESİNDE

Ayvalık’ın tarihi ve kültürel kimliği hakkında bilgiler veren Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilçedeki 2 binin üzerinde tarihi taş binanın bulunduğuna işaret ederek, bu binaların birçoğunun elden geçirilmesi gerektiğini ve bu konuda Ayvalık’a destek verilmesini istediklerini söyledi

Ayvalık’ın kültürel değerlerinin korunmasının yanı sıra ilçedeki turizmin tarım ile birlikte yürütülmesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürdüklerini ifade eden Belediye Başkanı Rahmi Gençer, ilçenin UNESCO’nun Kültürel Mirasları Listesi’ne geçici de olsa girebilmesinde destek verenlere teşekkür etti.

“KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİ KORUYOR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, “Türkiye’de tarihi değerlerin korunması kurumsal olarak Kültür Bakanlığı tarafından yapılıyor. Türkiye’de bugüne kadar korumayla ilgili olarak yapılan tüm işlere öncülük yapan, yol gösteren ve ışık tutan bakanlığımızdır. Biz, belediyelerimizin yanı sıra Tarihi Kentler Birliği olarak onlara yardımcı olmak ve onlarla işbirliği yapmak, kısacası; kültüre mirasların korunması için buradayız. Ayvalık’ta bulunmaktan ve Tarihi Kentler Birliği üyeleriyle birlikte olmaktan son derece mutluyum” diye konuştu.

“DEĞERLERİMİZDEN KOPMAMAMIZ GEREKİR”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Tarihi Kentler Birliği toplantısının Ayvalık’ta düzenlenmesinden memnunluk duyuyorum Bu toplantıya katılabilmek için dün Kilis ve Afrin’de yaşayan vatandaşlarımıza moral verebilmek için gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizden dönerek yetiştik. Ben öncelikle, bu programa ev sahipliği yapan Ayvalık Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Tarihimiz önemlidir. Tarihine ve kültürüne sahip çıkmayan milletlerin geleceği olamaz. O yüzden de bu zirveyi önemsiyorum. Özellikle de bu zirveye katılan belediye başkanlarının tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmaları ve daha aktif rol almalarını ve tarihi eserlerimizle, bizi biz yapan değerlerimize sahip çıkmalarını istiyorum. Çünkü bir millet, tarihi ve kültürüyle diğerlerinden ayrılır. Bizi biz yapan bu değerlerimizden kopmamamız gerekir ve bu değerleri gelecek nesillere de aktarmamız, taşımamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

“TARİH; AYVALIK’TA”

Vali Ersin Yazıcı ise; Balıkesir’de tarihi ve kültürel varlıklara tüm kurumların ellerinden gelen tüm gayretleri göstererek sahip çıkmaya çalışmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Vali Yazıcı, “Yıllar önce bir kaymakam adayıyken, devletimiz bizi Fransa’nın başkenti Paris’e göndermişti. Paris gerçekten tarihi bir şehir. Ama 10-15 kilometre uzağında da gökdelenlerin olduğu, iş merkezlerinin bulunduğu modern bir şehir daha kurulmuş. Daha sonra Anadolu’ya döndüğümde hep şunu düşünmüşümdür; Bunu Fransızlar yapabiliyorsa, biz niye yapmıyoruz. Neden, şehrin bütün kimliğini yaptığımız 4-5 tane apartmanla alır götürürüz? Ben buna hiçbir zaman anlam veremedim. Şimdi geldiğimiz noktada güzel şeyler oluyor. Örneğin Ayvalık, ülkemizin nadide güzelliklerini içinde barındıran bir beldemizdir. Çarşı ve sokağında dolaşırken gerçekten mutlu olacağınız bir kenttir. Çünkü tarih burada. Güzellikler burada. Safranbolu’ya gidiyorsunuz. O yöreyi gezerken, insan ayrı bir haz alıyor. Dolayısıyla tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmamız gerekiyor. Biz Osmanlının torunlarıyız. Büyük bir milletin evlatlarıyız. Hangi işi yapıyorsak en iyisiyle en iyi şekilde yapmamız lazım. Bütün işler önemli ve kutsaldır. Önemsiz hiçbir iş yok” dedi. (Haber Merkezi)

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP