DOLAR27,3861% 0.25
EURO29,0664% -0.07
STERLIN33,4657% 0.04
FRANG29,9498% 0.01
ALTIN1.627,65% -0,90
BITCOIN750.7901.008

Tarımda Türkiye’yi ikiye katladık

Yayınlanma Tarihi :

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir’de üretilen katma değer içerisindeki tarım payının yüzde 20 olduğunu belirterek, yüzde 9.5 olan Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir seviyeyi yakalayan Balıkesir’in Türkiye’yi doyuran il olarak bu bayrağı daha ileri taşımak için yenilikçi üretim teknikleriyle birlikte dış ticarete ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.

Balıkesir’in içinde barındırdığı birçok özelliğin yanı sıra iyi bir tarım şehri olduğu vurgusu yapan Vali Ersin Yazıcı, tarımda yakalanan üretim zenginliğinin dış ticarete yansıtılması gerektiğine dikkat çekti.

Vali Yazıcı, “Balıkesir tarih, kültür ve turizm şehri olmasının yanı sıra ciddi anlamda da iyi bir tarım ve hayvancılık şehri. Türkiye için tarım stratejik sektörlerden biri. Biz bir yandan sanayileşmeye çalışırken bir yandan da son teknolojilerle tarım yapmanın yollarını arıyoruz. Devlet olarak çiftçimize birçok teşvikler vererek teknolojik gelişmelerden faydalanmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Her zaman çiftçimizin ve üreticimizin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Balıkesir’in tarım kenti, hayvancılık kenti, sanayi kenti, kültür kenti, sanat ve sağlık kenti olma noktasında ilerlediğini görüyoruz. Devletimizin bu alanda çok büyük katkılarıyla Balıkesir iyi bir üretim noktasına gelmiş bulunuyor” dedi.

‘TÜRKİYE’Yİ DOYURAN İL’

Gıda sektörünün şehir ve Güney Marmara bölge ekonomisi açısından kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, “Balıkesir ekonomisinin en belirgin özelliği üretilen katma değer içerisinde tarım sektörünün payının yüzde 20 ile yüzde 9,5 olan Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde olmasıdır. Süt ve süt ürünleri, kırmızı ve beyaz et ürünleri, zeytincilik gibi alanlarda ülkemizde lider konumda olan Balıkesir’deki sanayi işletmelerinin yaklaşık yüzde 40’ı gıda ürünleri imalatı alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca tarım makineleri alanında şehrimizin rekabet alanı oldukça yüksektir. Ekonomimizin yarısından fazlası gıda sektöründen oluşmaktadır. Bu ekonomik büyüklük gıda sektöründe de trendleri belirleme sorumluluğu yüklemektedir.

Türkiye’yi doyuran il vasfını hakkıyla edinmiş olan Balıkesir bu bayrağı daha ileri taşımak için yenilikçi üretim teknikleri kullanarak dış ticarete ağırlık vermelidir. Bunun için daha kaliteli ürünü daha uygun maliyetlere üretmemiz şarttır” dedi. Orhan KÖKEN

YORUM YAP