Yayınlanma Tarihi :

Tatilcilerin Balıkesir’deki ilk tercihi Ayvalık

Cunda Adası ve güzel plajları ile ünlü Ayvalık, 2024 yazında da Balıkesir’in turizm merkezi olmaya devam ediyor.

Tatilcilerin Balıkesir’deki ilk tercihi Ayvalık

Havaların ısınması ve okulların kapanmasıyla birlikte başlayan tatil döneminde, Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı olan ve yaz tatili için birçok güzel destinasyonu sınırları içerisinde barındıran Balıkesir’e yolu düşen tatilcilerin ilk tercihi Ayvalık oluyor.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yaz tatili için Balıkesir’i tercih eden tatilciler, ilk tercihlerini sahil şeridinde yer alan ilçe ve yerleşim alanlarından yana kullanırken, dağ havası almak isteyenlerle termal merkezlerini ziyaret edenlerin sayısı da az değil.

Ege Denizi’ne kıyısı olan, tarihi dokusu, şirin sokakları, Cunda Adası ve güzel plajları ile ünlü Ayvalık, 2024 yazında da Balıkesir’in turizm merkezi olmaya devam ediyor. Yaz tatili için Ayvalık ve civarını seçen tatilciler, gündüz saatlerinde denize girerek sıcak havaların etkisinden kurtulmaya çalışırken, nispeten serinleyen saatlerde ise etrafı gezerek, tarihi dokuya şahitlik ederken, nefis lezzetlerin tadına bakmayı da ihmal etmiyor.

Tatilcilerin Balıkesir’de tercih ettiği ikinci ilçe ise Erdek olarak görünüyor. Marmara Denizi’ne kıyısı olan Erdek, uzun plajları, sakin denizi ve yeşil doğası ile özellikle aileler için uygun bir tatil destinasyonu olarak biliniyor.

Listenin üçüncü basamağında ise mermeri kadar plajlarıyla da ünlü Marmara Adası yer alıyor. Avşa Adası’na sahip olmanın avantajını da kullanan Marmara Adası, yerli turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Kazdağları’nın eteklerinde yer alırken, birçok yazlık konuta da ev sahipliği yapan Edremit hem deniz hem de doğa turizmi için ideal bir görüntü sergilerken, Akçay, Altınoluk ve Güre gibi tatil beldelerinin konuya dahil olmasıyla listenin dördüncü sırasına yerleşiyor.

Yazlık konutların yoğunlukta olduğu bir diğer ilçe olan Burhaniye ise Ören Plajı’nın öncülük yaptığı temiz deniziyle beşinci sırada tercih edilen ilçe oluyor.

Kaplıcaları ile ünlü olan Gönen, termal turizm açısından tercih edilen bir destinasyon olurken, rahatlamak ve şifa bulmak isteyenlerin ilgi göstermesiyle altıncı sıraya yerleşiyor. Balıkesir’in termal merkezlerinden olan Sındırgı’nın yedinci basamakta yer aldığı listeye Oğlak Kebabı ile ünlü Bigadiç ise sekizinci sıradan giriyor.

Kaynak : Harun Çağlar

YORUM YAP