Yayınlanma Tarihi :

Teknokent’in temelini Bakan Özlü atacak 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yıllardır hayali kurulan Teknokent’in temelini bugün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün de katılacağı törenle atacaklarını açıkladı.

Balıkesir’de yıllardır hayali kurulan, Balıkesir’i Ar-Ge ve teknoloji üssü haline getirecek olan Teknokent’in temeli bugün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından atılıyor. Bakan Özlü, Balıkesir’de ilk kez gerçekleştirilecek olan ‘Kitap Günleri’nin de açılışını da yapacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir’i kısa zamanda Ar-Ge ve teknoloji üssü haline getireceklerini söyledi.

“AR-GE VE BİLİM ÜSSÜ OLACAĞIZ”

Tekonokent ile ilgili açıklamalarda bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu; amaçlarının Balıkesir’i Ar-Ge, bilim ve teknoloji üssü haline getirmek olduğunu kaydetti.

Kafaoğlu, “Balıkesir’de üretilecek fikrin elinden tutan ilk kurum Teknokent olacaktır. Fikirler buralarda somutlaşacak, anlam kazanacak, girişimler hızlanacak. Haklı bir fikrin, meyve vermemesi söz konusu olamaz. Fikir sahibi olan, fikirlerine güvenen herkese bu merkezlerde yer vardır. Kalkınmak, gelişmek, büyümek ve zenginleşmek, statik kalarak mümkün olamaz. Balıkesir olarak dinamik olmamız, fikir üretmemiz gerekiyor. Çağımızda, özellikle sanayileşmede en büyük ve en değerli sermaye, fikir sermayesidir. Şükürler olsun ki, fikir zengini bir ülkeyiz.

Gerek Balıkesir olarak gerekse ülke bazında genç ve dinamik bir nüfusa sahibiz. Girişimcilik açısından kayda değer, çok önemli mesafeler alıyoruz. Hükümetimiz ve Bakanlıklarımız girişimciliği her koşulda teşvik etmeye devam ediyorlar. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de bu tür projelerin her zaman takipçisi olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bakanımız Faruk Özlü ve kurmayları ile defalarca görüştük. Nihayetinde Nisan ayında Bakanımızın katılacağı bir program ile temelini atacağımızı Balıkesir halkına müjdelemiştik. Şimdi Balıkesir’in gelecek yıllardaki vizyonunu belirleyecek bu anlamlı projenin temelini atıyor olmanın heyecanını yaşıyoruz. Çünkü işsizliğin panzehirinin, girişimcilik olduğunu biliyoruz ve bunun için Teknokent Projesini çok önemsiyoruz” dedi.

“İKİ FABRİKA AÇILIYOR”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile birlikte bugün iki ayrı fabrikanın resmi açılışlarını gerçekleştireceklerini de ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, “Balıkesir’de yatırımların her geçen gün arttığı artık herkesçe gözleniyor. Emlak değer artışında bu yıl da ilk sıralarda yer almamız Balıkesir’in değerinin artmaya devam ettiğinin açık göstergesidir. Bugün temelini atacağımız teknokentin dışında mobilyacılar sitemizin de temelini atıyoruz. Bakanımız ile iki ayrı fabrikanın resmi açılışlarını gerçekleştireceğiz. Köprülü kavşaklarımızın temellerini önümüzdeki günlerde atacağız. Çok kısa süre içinde mutlu ve huzurlu şehir Balıkesir için, daha çok iş imkanı sunan ve daha yaşanabilir bir Balıkesir’i inşa etmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bugün Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü ile beraber olacağız. Geçtiğimiz günlerde de Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli Balıkesir’deydi. Önümüzdeki günlerde de Balıkesir Yatırım Günleri kapsamında Kalkınma Bakanımız ile Kültür ve Turizm Bakanımızı  Balıkesir’e getirmenin planlarını yapıyoruz.  Hükümetimiz Balıkesir’e özel ilgi gösteriyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Başbakanımız Binali Yıldırım’a şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu. Orhan KÖKEN

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP