Yayınlanma Tarihi :

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Bilal: 2017 felaketti, 2018’de hatalardan dönülsün 

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Bilal: 2017 felaketti, 2018’de hatalardan dönülsün 

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, 2017 yılının kamu ve sağlık çalışanları açısından hüsran bir şekilde sonlandığını söyledi. Bilal, “2017 yılı malum sendikanın attığı imzalarla kamu çalışanlarına zehir edilmiştir.  Enflasyonun yüzde 12 çıktığı, Türkiye’nin yüzde 11 büyüdüğü bir ekonomik tabloda memurun payına düşen 2017 için yalnızca yüzde 7 olmuştur. 2018 ve 2019 için atılan imza ile de memurun geleceği zehir edilmiştir” dedi.

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, kamu ve sağlık çalışanları açısından 2017 yılını değerlendirdi, 2018’den beklentilerini açıkladı.

Bilal, “Dün ‘Bizden olsun da nasıl olursa olsun’ mantığı ile devletin kurum ve kuruluşlarının hainler tarafından işgal edilmesinin ağır sonuçlarını 15 Temmuz hain darbe ve işgal girişiminde hep beraber gördük. Milli birlik ve beraberlik, adalet, hakkaniyet, liyakat ve eşitlik siyasilerin ağızlarında sadece bir söz olarak kalamamalıdır.

“LİYAKAT SÖZ OLARAK KALMAMALI”

Kamu başta olmak üzere bu vatan toprağının her karışında kendisi hissettirmelidir. Milletimizin başına sadece bela açan liyakat ve ehliyeti  yok eden, milletin kamuya kurumlarına olan güvenini sarsan ve zedeleyen tüm düzenlemeler 2018’de gözden geçirilerek terk edilmelidir. Objektiflikten uzak, torpilin kılıf değiştirmiş hali olan sözlü sınavlar, her atamada yandaş referans arama gibi yanlışlar ve ayrımcılık üretecek her anlayışa hiçbir taviz verilmemelidir” dedi.

“GEÇTİĞİMİZ YIL HÜSRANLA BİTTİ”

2017 yılının kamu ve sağlık çalışanları açısından tam anlamıyla bir hüsranla bittiğini kaydeden Musa Bilal, “Ne yazık ki 2017 yılı, malum sendikanın attığı imzalarla kamu çalışanlarına zehir edilmiştir.  Enflasyonun yüzde 12 çıktığı, Türkiye’nin yüzde 11 büyüdüğü bir ekonomik tabloda memurun payına düşen 2017 için yalnızca yüzde 7 olmuştur. Memur maaşı, gerçekleşen enflasyon karşısında adeta yok olmuştur.

2018 ve 2019 için atılan imza ile de memurun geleceği zehir edilmiştir. 0.5 artışa evet diyerek memurun ekonomisini yerle bir edenlere umarız ki kamu çalışanları 2018’de gerekli dersi verecektir. Kötüler kendilerine tahammül edildikçe azarlarmış sözünü düşündüğümüzde, kamu çalışanları gereğini yapmazlarsa 2018’de onları yeni felaketlerin bekleyeceğini akıllarından çıkarmamalıdırlar.

2017 yılı, sağlık çalışanların temel beklentilerinin görmezden gelindiği, şiddetin rutinleşerek cana kasta dayandığı, vekil ebe, hemşire, kamu dışı aile sağlığı çalışanları ile Aile hekimliklerindeki tıbbi sekreter arkadaşlarımızın kadro konusunda ayrımcılığa maruz kaldığı, sağlıkta ‘ben istedim oldu’ mantığı ile oluşturulan çok başlılığının nelere mal olduğunun 6 yıl sonra görüldüğü bir sene oldu. 2014 yılından itibaren Malum Sen’in sürekli müjde verdiği ama komisyonlara havale ederek ipe un serdiği yıpranma payı gibi temel bir hak 2017’de hayata geçmedi.  Kamuda en düşük maaş alan meslek mensuplarından biri olan sağlık çalışanları için yine bir şey yapılmadı. Toplu sözleşmede bu durum gündeme bile getirilmedi. Döner Sermayelerin emekliliğe yansıtılması başta olmak üzere önemli taleplere yine sırt çevrildi. Yetkilendirilen sendika da tüm bu yapılmayanlara sessizliği ve attığı imzalarla ortak oldu” diye konuştu.

“2018 BÖYLE OLMASIN”

2017’nin kamu ve sağlık çalışanları açısından felaketlerle anılacak olumsuzlukların yaşandığı bir yıl olduğunu belirten Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Musa Bilal, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Talepler karşılanmamış, sözlü sınav gibi uygulamalarla çalışanlar arasında ayrımcılık yapılmıştır. Çalışanlar ekonomik anlamda derin ekonomik kayıplara uğramıştır. Umarız ki; 2018 yılı, öncelikle 2017’deki kayıpların telafi edildiği ve  çalışanların taleplerinin karşılandığı bir yıl olur. Beklentimiz 2018 yılında devletin verdiği görevle milletine hizmet eden kamu çalışanları için iyi ve önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl olmasıdır.

Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu temennilerimiz  doğrultusunda her zaman olduğu gibi yılmadan mücadelemizi sürdüreceğiz. 2018’de de hak bildiğimiz yolda çalışanın her zaman yanında olacağız. Nerede bir haksızlık varsa karşısında duracak, mağduriyetlerin sonlanması ve çalışanların hak ettiklerini alması için elimizden geleni yapacağız.” Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP