DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

TVHB, 67. yıldönümünü kutluyor

Yayınlanma Tarihi :
TVHB, 67. yıldönümünü kutluyor

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, yaptığı açıklamada Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin (TVHB) 9 Mart 1954 tarihinde kabul edilen ve 18 Mart 1954 tarih ve 8661 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6343 Sayılı Kanunla kurulduğunu hatırlattı.

Türkiye sınırları içerisinde meslek ve sanatlarını icra eden bütün Veteriner Hekimlerin katıldığı; Veteriner Hekimler arasında mesleki deontolojiyi ve dayanışmayı korumak, Veteriner Hekimliğin kamu ve kişi yararına  uygulanıp geliştirilmesini sağlamak ve meslek mensuplarının hak veya yararlarını korumak amacı ile kurulmuş tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde mesleki bir kuruluş olduğunu dile getiren Tanrıkulu, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türk Veteriner Hekimleri Birliği, kurulduğu günden itibaren yasal yetki, sorumluluk ve faaliyetleri ile hayvan sağlığı, hayvan refahı, hayvan ıslahı, hayvansal üretim, zoonotik hastalıklar, veteriner halk sağlığı, yaban hayatı, çevre sağlığı, gıda güvenliği, biyogüvenlik ve biyoteknoloji gibi konularda veteriner hekimlerin en iyi hizmet sunmalarını ilke edinmiştir. Son yıllarda sınır aşan zoonotik hastalıklar küreselleşerek küresel tehdit haline gelmiştir. Sars, Mers, Ebola, Zika, Batı Nil ateşi, domuz gribi, kuş gribi gibi salgılar ile tüm dünya önemli oranda etkilenmiş, bugün de COVID-19 pandemisi ile tüm kıtalarda ciddi bir travma yaşanmaktadır. İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i, yeni ve yeni tanımlanan hastalıkların yüzde 75’i, biyolojik tehdit unsuru olanların yüzde 80’i ve gıdalardan kaynaklanan hastalıkların yüzde 95’i hayvansal kökenlidir. Ekosistemi alt üst eden zoonotik hastalıklarla en etkili mücadele yönteminin tek sağlık uygulamalarının olduğu gerçeğinden hareketle, ülkemizde de yasal mevzuatının oluşturularak, işlevsel yapılarının bir an önce kurularak koruyucu hekimlik uygulamalarının en üst seviyeye çıkarılması zaruri hale gelmiştir. Çünkü her zaman korunma tedaviden daha etkili ve daha ekonomiktir.

TVHB bugün kendisine bağlı 56 Bölge ve İl Veteriner Hekimleri Odası ile birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. Üstlendiği misyon ile; yarınlarda nelerin yaşanabileceğinin tahmin ve tespitleri yapılırken,  ülkemizde ve Dünyada yaşananları akılcı bir yaklaşım ile değerlendirerek tek sağlık konsepti çerçevesinde hayvan, insan ve çevre sağlığı alanlarıyla aynı anda çalışan tek meslek grubu olan veteriner hekimliğin sorunlarının çözüme kavuşturulması, hayvancılığımızın ileri seviyelere taşınması, hayvan refahının tesis edilmesi ile gıda güvenliğinin sağlanmasının arzusu ve gayreti içerisinde olup, İleri hayvancılık için ileri veteriner hekimliği önemli görmektedir.

Hedefimiz, mesleğimiz ile meslektaşlarımızın hak ve yararlarını korumak, mesleğimizin yüksek standardı ve sürdürülebilirliği için iyi donanımlarla çağdaş veteriner hekimlik uygulamalarını gerçekleştirmek, verimliliğe ve kalkınmaya katkıda bulunmaktır. TVHB Merkez Konseyi her zaman olduğu gibi çözümlerin tarafında olmaya devam edecektir. Ülkemizdeki kamu-sivil yapılanmasında, üretken, etkin ve uzlaşmacı bir zeminin oluşturulmasını önemli bulmaktadır. TVHB’ ne göre sektördeki tüm kurum ve kuruluşlar birlikte bir sinerji oluşturmalı, isabetli sektörel planlamalar yapılarak uygulamaya konulmalıdır.

67’nci yıl vesilesi ile kuruluşundan bugüne kadar Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi ve odalarımızın başkan ve yönetim kurulu üyelerine ve diğer organlarında görev yapan meslektaşlarımıza hizmetleri için teşekkür ediyor, ahirete irtihal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlık ve esenlikler diliyoruz. Ayrıca, sağlık meslek grubunun haklarından yararlanamayan, sağlıkta şiddet kapsamında yer alamayan, ancak her dönemde olduğu gibi yaşanan bu zorlu süreçte de  ülkemizin her yanında veteriner hekimlik hizmetlerini aksatmadan yürüten meslektaşlarımıza, COVİD-19  yerli ve milli aşı geliştirilmesi projesi kapsamında günlerce laboratuvarlara kapanarak çalışmalarını sürdüren hocalarımıza ve tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz. Yarınların daha güzel yaşanması umuduyla TVHB’nin 67. yaşını kutluyor, hayırlara vesile olmasını diliyoruz.” Cengiz GÜNER

YORUM YAP