Yayınlanma Tarihi :

Uzmanlar Denizde Yaşanabilecek Hastalıklara Karşı Uyarıyor

Denizde karşılaşılabilecek başlıca rahatsızlıkların ilk sıralarında ise mikrobiyal enfeksiyonlar, mantar hastalıkları ve cilt problemleri bulunuyor.

Uzmanlar Denizde Yaşanabilecek Hastalıklara Karşı Uyarıyor

Balıkesir’in sahil bölgelerinde tatil sezonunun başlamasıyla birlikte yoğunluk artmaya devam ediyor. Turistlerin akın ettiği plajlarda, denizde yaşanabilecek hastalıklara karşı uzmanlar tarafından önemli uyarılar yapılıyor.

Uzmanlar, özellikle kalabalık sahil bölgelerinde hijyen koşullarının yetersiz olabileceğine dikkat çekerek, tatilcileri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Denizde karşılaşılabilecek başlıca rahatsızlıkların ilk sıralarında ise mikrobiyal enfeksiyonlar, mantar hastalıkları ve cilt problemleri bulunuyor.

Kalabalık plajlarda suyun temizliğinin tam anlamıyla sağlanamadığı durumların, mikrobiyal enfeksiyonların yayılmasına neden olabildiğini dile getiren uzmanlar, özellikle açık yaralar veya kesiklerin, mikrop kapma riskinin artığını hatırlatıyor.

Nemli ve sıcak ortamlarda mantar enfeksiyonlarının daha kolay yayıldığının altını çizen uzmanlar, denizde uzun süre kalmak gibi ıslak mayo ile dolaşmanın da mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarabildiğini ifade ediyor.

Tuzlu su ve güneş ışığı, ciltte kuruluk ve tahrişe yol açarken, deniz suyu ile temas eden kimyasalların da ciltte alerjik reaksiyonlara sebep olabildiğini belirten uzmanlar, denizde geçirilen sürenin kısıtlanmasını, denizden çıktıktan sonra mutlaka duş alınmasını ve açık yaraların kapatılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca, plajlarda hijyen kurallarına uyulması ve kişisel temizlik ürünlerinin kullanılması önem taşıyor.

Kaynak : Harun Çağlar

YORUM YAP