DOLAR28,9310% 0.02
EURO31,1894% 0.1
STERLIN36,3576% 0
FRANG33,0855% 0.08
ALTIN1.883,92% 0,00
BITCOIN1.273.547-0.543

Vali Şıldak: Kadınlarımız ailenin mimarı

Yayınlanma Tarihi :

Vali Hasan Şıldak, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yaptığı açıklamada, kadınların, hayatın her alanında vazgeçilemez ve saygın bir yere sahip olduğunu söyledi. Şıldak, “Kadın toplumun yapı taşı, aile kurumunun mimarıdır” dedi.

Vali Hasan Şıldak, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ mesajında kadınların, Büyük Türk Milletinin tarihinde ailenin ve toplumun her daim merkezinde olduğuna dikkat çekti.

Şıldak, “Bir anne, bir eş, bir evlat olarak kadın, toplumu dönüştüren ve istikamet verendir. Bu nedenle, kadınlar sosyal yaşamın her alanında olmalı, toplumsal cinsiyet ayırımcılığına maruz kalmadan siyasal, sosyal ve ekonomik alanda yerlerini almalıdır. Şanlı tarihimize baktığımızda, kadınlarımız bu toprakların vatan kılınması adına eşsiz mücadeleler vermiş, vatan, bayrak ve millet sevdasıyla yetiştirdikleri evlatlarını cepheye göndermekle kalmamış, yeri gelmiş cephede savaşmış, yeri gelmiş cephe gerisinde savaşa destek olmuştur. Öyle ki; Nene Hatun, Kara Fatma ve Şerife Bacı gibi nice Türk kadını şanlı tarihimizin kahramanlık sayfalarında yerlerini almışlardır. Millet olarak tarihimizin her döneminde kadın haklarına gereken önem verilmiş,  sözleri hakanların sözleriyle bir tutulmuştur. Son yıllarda da kadın erkek fırsat eşitliğinin pekiştirilmesi ve kadın haklarının geliştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Bu bağlamda; Anayasamızın 10. maddesine ‘Kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet, bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür’ ibaresi eklenmiştir.

“KADINA ŞİDDET HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZÜYOR”

Bugün kadınlarımızın yaşadığı en büyük sorun, hepimizi derinden üzen kadına yönelik şiddettir. Şiddetin hiçbir türü insanlık onuruyla bağdaşmazken, kadına yönelik şiddet asla tasvip edilemez. Bilinmelidir ki kadının mutlu olduğu toplum, mutlu ve huzurludur. Kadının yarınlara umutla baktığı toplum, geleceğine umutla bakan toplumdur. Bu duygu ve düşüncelerle; kadına şiddetin son bulduğu güzel günler temennisi ile başta şehit ve gazi yakını kadınlarımız olmak üzere sevginin, şefkatin ve fedakârlığın sembolü olan bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum” dedi. Çiğdem AKBAY

YORUM YAP