DOLAR28,9120% -0.05
EURO31,3745% 0.05
STERLIN36,5809% -0.02
FRANG33,1579% 0.05
ALTIN1.885,88% 0,07
BITCOIN1.225.0985.529

Vali Yazıcı: Değerler eğitimi olmadan olmaz

Yayınlanma Tarihi :

Sosyal Bilimler Liseleri 10. Ulusal Öğrenci Sempozyumu’nun açılışında konuşan Vali Ersin Yazıcı, “Ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılması sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi değil. Başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düşüyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ‘Sosyal Bilimler Liseleri 10. Ulusal Öğrenci Sempozyumu’ dün Balıkesir’de başladı.

Bu yıl, ‘Eğitim Yoluyla Toplumsal Değişimde Genç İradenin Rolü’ temasıyla 10’ncusu düzenlenen ‘Ulusal Sosyal Bilimler Liseleri Öğrenci Sempozyumu’nun açılışına Vali Ersin Yazıcı da katıldı.

‘Sosyal Bilimler Liseleri Ulusal Öğrenci Sempozyumu’, Sosyal Bilimler ve Edebiyat alanında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim insanı yetiştirmeye kaynaklık etmek, ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanda yükseköğretime hazırlamak, bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak, öğrencileri araştırmaya yöneltmek, sosyal bilimler alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamayı hedefliyor.

‘ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞAN BİREYLER’

Sempozyumun açılış konuşmalarında; bu yıl 10’ncusu düzenlenerek geleneksel hale gelen ‘Ulusal Sosyal Bilimler Liseleri Öğrenci Sempozyumu’nda Sosyal Bilimler Liselerinin süreci, öğrencilerin başarıya ulaşmalarında düşünen, sorgulayan ve çözüm odaklı çalışan bireyler olmasında düzenlenen sempozyumların etkin bir kaynak olduğu, Sosyal Bilimler Liselerinin mezunlarının ülke yönetiminde ve ilerlemesinde etkin söz sahibi oldukları ve olmaya da devam edecekleri vurgulandı.

Balıkesir Öğretmenevi’nde düzenlenen sempozyumun açılışında konuşan Vali Ersin Yazıcı, ahlaklı, erdemli nesiller yetiştirmenin son derece önemli olduğunu ifade etti.

“DEĞERLER EĞİTİMİ OLMADAN DİĞER EĞİTİMLERİN BİR KIYMETİ YOKTUR”

Balıkesir’de eğitime çok önem verdiğini ve üzerinde hassasiyetle durduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Her bir çocuğumuz bizim için bir değer ve zenginliktir. Eğitim bir birey ve insanı değerli hale taşır, onu bir değer haline getirir. Şu anda çağımızda modern toplumların en çok önem verdiği eğitim, değerler eğitimidir. Değerler eğitimi olmadan diğer eğitimlerin bir kıymeti yoktur. Çocuklarımızı iyi insan olarak yetiştireceğiz. Eğitim çok önemlidir, ama değerler eğitimi daha önemlidir. Yarının büyükleri olan çocuklarımızın eğitim ve öğretimi için elimizden gelen gayreti göstermemiz gerekmektedir.

Tabii ki çocuklarımızı sadece eğitim ve öğretim alanında değil, kendilerini en iyi şekilde ifade edebildikleri, bilgi ve becerileri doğrultusunda sanat, spor ve birçok alanda da kendilerini geliştirmeleri için de önayak olmamız gerekmektedir. Birliktelik ruhunu yakalamak zorundayız, o zaman başarı gelir. Memleketimizin değerlerine önem vermeliyiz, çocuklarımıza bunları öğretmek zorundayız. Bu vesileyle ortak değerlerin yeni nesillere kazandırılmasının sadece bir dersin ya da bir öğretmenin işi olmadığını, dolayısıyla başta aile olmak üzere toplumun her kesimine büyük sorumluluklar düştüğünü tekrar tekrar belirtmek isterim” dedi.

“BİZ BÜYÜK BİR MİLLETİZ”

Bir toplumun geleceği olan gençlere değer vermek gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Biz büyük bir milletiz. Sadece Anadolu’da bin yıldan fazladır varız. Bu süreçte hem insanlara mutluluk hem kendi milletimizin değerlerinin yüceltilmesi anlamında medeniyete sayısız katkısı olmuş bir milletin mensuplarıyız. Bizim bunları herkesten daha fazla bilmemiz, tanımamız gerekiyor” diye konuştu. Mahmut ACARÖZ

YORUM YAP