DOLAR27,1702% 0.16
EURO28,9787% 0.24
STERLIN33,3444% -0.03
FRANG30,0371% 0.22
ALTIN1.681,46% 0,41
BITCOIN726.026-0.197

Vali Yazıcı, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yılını kutladı

Yayınlanma Tarihi :

Vali Ersin Yazıcı, İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Vali Yazıcı, mesajında, İstiklal Marşı’nın 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından kabul edilişinin 97. yıldönümünün kutlandığını hatırlattı.

Yazıcı, İstiklal Marşı’nın millî kimliğimizin, kişiliğimizin, birliğimizin ve özgürlüğümüzün simgesi olduğunu söyledi.

Yazıcı, “İstiklal Marşı milletimizin namusunu, inancını, vatanını, tarihini, kültürünü; kısacası varlığını koruma yolundaki azmini, ümidini ve kararlılığını bütün dünyaya haykıran kahramanca bir şahlanışın söze dökülmüş şeklidir. İstiklal Marşımız, Türk milletinin onurlu mücadelesinin, istiklal sevgisi ile dopdolu bir şairin dizelerinde hayat bulmuş halidir. ‘Âsım’ın nesli… diyordum ya… nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek’  dizeleri ile zaten bu ümidi ve milletine karşı sahip olduğu güveni açıklığa kavuşturmaktadır. İstiklal Marşı’nın her mısrası büyük anlamlar yüklüdür. Bize nereden gelip nereye gittiğimizi, asla unutmamamız gereken değerleri anlatır” dedi.

“ANLAMLI MISRALAR YÜCE DUYGULARI HİSSETMEKLE KALEME ALINIR”

İstiklal Marşı’nın birlik ve dayanışmamızı güçlendirdiğini kaydeden Vali Yazıcı şöyle devam etti: “Mehmet Akif Ersoy,  İstiklal Marşı’nı yazarken adeta Türk Milleti’nin verdiği mücadeleleri kendi içinde yeniden yaşamıştır. Böylesine anlamlı mısralar ancak bu yüce duyguları hissetmekle kaleme alınır. Mehmet Akif Ersoy, bizlere bıraktığı eserleriyle, fikirleriyle, bugünlerimizi aydınlatmaya, hepimize ilham kaynağı olmaya devam etmektedir.

“AYNI AŞKLA SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İstiklal Marşımızı, her Türk vatandaşı aynı aşkla söylemeye devam edecek. İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 97.yılını bir kez daha kutluyor, bu marşı yazarken ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyen Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve canlarını vatan uğrunda feda eden şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnet ve şükranla bir kez daha anıyorum.” Mustafa ATİK

YORUM YAP