Yayınlanma Tarihi :

Valiliğe Balıkesir Lisesi Şehitleri Anıtı

Çanakkale Savaşı’nda 94 öğrencisi şehit olan Balıkesir Lisesi’nin adını taşıyan anıt, valilik binası girişinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Seramikten yapılan Balıkesir Lisesi Şehitler Anıtı’nın yapımında şehit kanlarıyla sulanmış Çanakkale toprağı kullanılırken, Vali Ersin Yazıcı, “Biz bugün rahatlıkta yaşıyorsak o gün gözünü kırpmadan kendini feda eden güzel insanlar sayesindedir” dedi.

Çanakkale’de 94 öğrencisi şehit olan ve iki yıl art arda mezun veremeyen Balıkesir Lisesi adına yapılan anıt, valilik girişine konuldu. Çanakkale toprağı ile imal edilen seramikten oluşturulan Balıkesir Lisesi Şehitler Anıtı, vatandaşların da büyük ilgisini çekti. Çanakkaleli Bodur Ailesi’nin desteğiyle yaptırılan ve Vali Ersin Yazıcı’nın talimatıyla valilik binası girişine konulan anıtta şehit öğrencilerin isimleri yazarken, Vali Yazıcı anıtla ilgili bilgiler verdi.

“BALIKESİR, KUVÂ-Yİ MİLLİYE ŞEHRİ”

1885 yılında açılan lisenin, Balıkesir’in en eski okullarından biri olduğunu belirten Vali Ersin Yazıcı, “Balıkesir, Kuvâ-yi Milliye şehri. Çanakkale Savaşı’nda, Birinci Dünya Savaşı’nda kadını ile erkeği ile bir bütün olduğunu göstermiş bir şehir Balıkesir. Çanakkale Savaşı yıllarında Balıkesir Lisesi 2 yıl boyunca mezun verememiş, tamamı cepheye gitmiştir ve şehit olmuşlardır. Bizim Balıkesir Lisesine kayıtlı şehit sayımız 94. Bu şehrin güzel insanları ülkeye olan bağlılıklarını, bu toprakların vatan olması için neler yapması gerektiğini bilen insanlardır. Balıkesir 7’den 70’e tek vücut olmuştur. Biz bugün bu rahatlıkta yaşıyorsak o gün gözünü kırpmadan kendini feda eden güzel insanlar sayesindedir. Balıkesir Lisesi bu gururlu ve onurlu duruşu ile yoluna devam ediyor. O günleri unutmadık. Balıkesir Lisesi şehitlerimize, tüm şehitlerimize rahmet ve şükran duygularımızı ifade ediyoruz. Balıkesir Valiliği girişine koyduğumuz bu anıtın yapıldığı seramik Çanakkale toprağı ile yapıldı. Emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” dedi.

“DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKTILAR”

Vali Yazıcı, konuşmasında 15 Temmuz’a da değinerek sözlerini şöyle tamamladı: “15 Temmuz’da bizim Balıkesir olarak üç özel harekatçımız şehit oldu. Şehir o gece de sahip çıktı demokrasisine ve cumhuriyetine. Balıkesirliler, demokrasiye, şehre, ülkeye, vatana olan bağlılığını o gece de gösterdi. Başta hükümet konağının önü olmak üzere, ilçelerde demokrasiye sahip çıktılar. Bir olayımız olmadı ama olsaydı eğer o gece toplanan Balıkesirliler gözlerini kırpmadan canlarını verebilirlerdi.” Orhan KÖKEN

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP