DOLAR28,9320% 0.02
EURO31,1976% 0.12
STERLIN36,3445% -0.02
FRANG33,0843% 0.08
ALTIN1.883,14% -0,04
BITCOIN1.276.423-0.728

“Yaşlılarımıza hürmet, ömrümüze berekettir”

Yayınlanma Tarihi :

Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, Yaşlılar Haftası’nda yaptığı açıklamada; “Yaşlılarımız; milli ve manevi değerlerimizi, kültürümüzü yarınlara taşıyan, geçmişimizle geleceğimizi birbirine bağlayan en değerli köprülerimizdir” dedi.

Ak Parti Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, 18-24 Mart tarihleri arasında kutlanan ‘Yaşlılara Saygı Haftası’ nedeniyle yaptığı açıklamada,  toplumumuzu bugünlere ulaştıran yaşlılarımızın saygınlıklarının korunması, karşılaştıkları sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunlarının belirlenmesi, çözüm yollarının aranması, kamuoyunun konuya ilgi, duyarlılık ve katılımlarının sağlanması açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Başaran, “Hayat mevsimlere benziyor. Mevsimlerin; baharı, yazı,  sonbaharı, kışı vardır. Hayatın her dönemi, ayrı özelliklere ve güzelliklere sahiptir. Kul olarak iyi işler yapmak, ibadet ve taat ile hayata anlam katmak için bu dönemlerin her biri birer fırsattır. İnsanı kemâle ulaştıran, olgun bir insan olmanın huzurunu yaşatan en kıymetli dönem ise yaşlılıktır. Yaşlılık, bedenin yorulduğu ancak ruhun tecrübeyle yoğrulduğu bir bilgelik dönemidir” dedi.

“YAŞLILARIMIZ, MİLLİ ve MANEVİ DEĞERLERİMİZ İÇİN BİR KÖPRÜDÜR”

Yaşlıların, Allah’ın dualarına icabet ettiği, ihsan ve ikramına mazhar kıldığı kimseler olduğuna dikkat çeken Başaran, “Yaşlılarımız; milli ve manevi değerlerimizi, kültürümüzü yarınlara taşıyan, geçmişimizle geleceğimizi birbirine bağlayan en değerli köprülerimizdir. Onlar, yuvalarımızın dayanağı, bereket kaynağıdır. Ağarmış saçları, bükülmüş belleri toplumumuz için birer rahmet ve mağfiret vesilesidir. Sağlığının ve geçen yıllarının kıymetini bilen bir yaşlı, güzel bir insandır. Çünkü Sevgili Peygamberimiz, ‘İnsanların en hayırlısı kimdir?’ sorusuna cevaben ‘Ömrü uzun, ameli güzel olandır’ diye buyurmuştur” dedi.

“ANNE ve BABA RIZASI ALMAK ÖNEMLİDİR”

Hayatta ilgi, sevgi ve desteğimizi en çok hak edenlerin başında anne babalarımızın geldiğini kaydeden Ekrem Başaran, “Peygamberimiz (s.a.v), bir hadisinde ‘Rabbin rızası, anne babanın rızasına, öfkesi de anne babanın öfkesine bağlıdır’ buyurmuştur. Anne babamıza göstereceğimiz şefkat ve merhamet, onların huzurlu bir yuvaya en çok ihtiyaç duyduğu ihtiyarlık çağında ayrı bir önem  taşır. Ömürlerinin bu en hassas döneminde onların yanı başında olmak, ihtiyaçlarını karşılamak, hayır dualarını almak bize Allah’ın rızasını kazandıracak en önemli vesilelerdendir” dedi.

“HER YAŞLIMIZDA, KENDİMİZİ GÖREREK HAREKET ETMELİYİZ”

Her yaşlıda kendi hayat serüvenimizi görmenin mümkün olduğunu kaydeden Başaran, yaşlılarımızı dinlemenin akıl sahibi olmanın bir gereği olduğunu söyledi.

Başaran, “Bugünün ihtiyarları dünün gençleri olduğu gibi, bugünün gençleri de yarının ihtiyarları olacaktır. Bir evladın, yaşlı anne babasını kimsesiz ve sahipsiz bırakması ise büyük bir vefasızlıktır. O halde, küçükken bizi hayata hazırlayan yaşlılarımıza biz de bugün ihtimam gösterelim. Hayatlarını kolaylaştırmak ve tecrübelerinden faydalanmak için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirelim. Unutmayalım ki, yaşlılarımıza hürmet, ömrümüze bereket katacaktır. Peygamberimiz (s.a.v)’in şu hadis-i şerifini hatırlarsak, ‘Bir genç, ihtiyar bir kimseye yaşından dolayı hürmet ederse, Allah da ona yaşlılığında kendisine hürmet edecek birisini hazırlar’ buyuruyor.  Toplumumuzu bugünlere ulaştıran yaşlılarımızın ekonomiye, kültürümüze ve yeni nesillere katkılarının bilincinde olarak, tüm büyüklerimizin Yaşlılara Saygı Haftasını kutluyor, ömürlerinin her gününü, her dakikasını sağlıkla, mutlulukla yaşamalarını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyor ve tüm yaşlılarımızın ellerinden öpüyorum” dedi. Çiğdem AKBAY

YORUM YAP