Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

ALTINORDU’NUN GENEL ANALİZİ

ALTINORDU’NUN GENEL ANALİZİ

Başkan Seyit Mehmet Özkan’ın projesi olan bu takım yabancı oyuncu oynatmıyor. Genellikle altyapıdan gelecek vaad edenlerin arasına oyun ve oyuncu karakteri genç oyunculara örnek olabilecek tecrübeli oyuncuları gençlerle harmanlayıp TFF 1. Ligde kalıcı olup burayı vitrin olarak gören bu projeye 5 yıldır takımın başında ki teknik adam Hüseyin Eroğlu ile en altta ki takımları ile en üstte ki takımı aynı oyun sistemiyle oynatarak gelecekte zincirin halkalarında tamamlayıcı ve devamlılığı esas alan bir proje ve sistemini ortak payda da buluşturan bir takım görüyoruz.

Sistem olarak 4+2+3+1 oynuyorlar.Bütün altyapı takımlarında da buna sadık kalıyorlar.Teknik adamlar genelde sistem seçimlerini elde ki mevcut oyuncuların özelliklerine göre ve futbolculara kolaylık sağlama üzerine oluşturuyorlar.Onların özelliklerini daha ön plana çıkarabilecek taktikler oluşturabilmek adına belli kararlar toplamına sistem diyoruz.Bunda da amaç başarı da devamlılık sağlayıp sistemi ezberletip kalıcı hale getirmek amacı güdüyorlar.

2.transfer döneminde ilk yarı da stoper mevkiinde yaşadıkları sorunlar nedeniyle Samsunspor’dan stoper Hasan Hatipoğlu ile G.M. Manisaspor’dan yine stoper Berkay Samancı’yı takımlarına katarken mevcut kadrolarından Berk Eren’i Adliyespor’a Yusuf Yalçın’ı Sarıyer’e stoper Seydi’yi Kastamonu 1966 takımlarına kiralık verdiler.

Muhtemelen sahaya kalede Erce defansın sağın da Uğur Arslan solun da Yusuf Acer stoperler  Hasan ve Berkay ön liberolar Serkan ile Deniz onların önünde Kerim Avcı sağ kanatta Oğulcan Ülgün sol kanatta Erdoğan ileride Mirkan şeklinde çıkmaları bekleniyor.Müdahale oyuncusu olarakta Berke,Recep,Caner,Ali Mert,Alican,Murat,Barış,Enis,Fatih ve Muhammed Rıdvan maçın ilerleyen bölümlerinde Hüseyin hocadan görev bekleyecekler. Bu 11’deki 4 oyuncu Uğur Arslan, Deniz Vural, Kerim Avcı, Hasan Hatipoğlu eskiden Balıkesirspor forması giymiş oyunculardan oluşuyor.

  1. yarının ilk maçın da kendi sahaların da Elazığspor’u 2-1 mağlup ederek 2. maçta da deplasmanda geçen hafta Ankaragücü’nü 0-2 yenip 2’de 2 yaptılar. Şu ana kadar oynadıkları 19 maçta 7 galibiyet, 5 beraberlik, 7mağlubiyet alıp rakip filelere 28 gol atarken kendi kalelerinde 26 gol görerek topladıkları 26 puanla sıralama da 10. sırada bulunuyorlar.

Genel oyun yapıları ayağa paslarla oyunu tutuyorlar futbolun tüm doğruları ile sahayı parselleyip topa sahip olan hücum girişimlerinde bulunarak oyunun temposunu istedikleri gibi ayarlayan bu takım özellikle stoper mevkiinde ve ön libero da defansif anlamda rakibe çok pozisyon verirken hücumda da orta sahadan destek alamadıkların da bireysel becerili oyuncuları Erdoğan, Kerim ve Barış dışında üretkenlikten uzak bir görüntü sergilerken duran toplar da bilhassa Kerim ile çok etkili oluyorlar. Savunma da beklemiyorlar takım halinde önde baskı yapıyorlar. Kendi yarı alanından ziyade rakip saha da oynamayı seviyorlar. Top kontrolünü elinde tutarak rakip saha da pas trafiğini hızlandırarak agresifliğin yanına hücum isteğini de koyarak rakip ceza alanına birden fazla oyuncu ile girerek rakibi hataya zorlayıp attığından fazla pozisyon üretkenliğine sahip olan bu takım karşısın da çok dikkatli olmak gerekiyor.

Balıkesirspor’un bu maçta rakibi karşısın da öncelikle defans güvenliğini ön planda tutarak doğru alan daraltıp rakibin üzerine gelmesini bloke ederek orta alan da çevre kontrolünü iyi yapan savunma ve hücum dengesini iyi planlayan oyuncuları kaptan Nizamettin ve Cumali gibi oyuncularının da desteklediği kanat atakların da Otoo ve Sedat’ı hızlı toplarla doğru yerde ve doğru zamanlama ile buluşturarak rakibin yumuşak karnı olan atağa çıkarken rakibe pozisyon verme zafiyetini iyi değerlendirirse hiçte sürpriz olmayacak bir galibiyetle sahadan 3 puanla ayrılabilir.

Kaynak : Haberci Gazetesi

YORUM YAP