DOLAR 31,0278 % 0.05
EURO 33,7070 % 0.29
STERLIN 39,2113 % -0.01
FRANG 35,3030 % 0.12
ALTIN 2.021,55 % 0,17
BITCOIN 1.612.918 -1.136
Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Gazoz

Gazoz

Benim çocukluğumda birkaçı da Balıkesir’de üretilen, az sayıda gazoz markası vardı.

Gazoz, henüz renkli olan gazlı içeceklerle tanışmadan önceki en büyük keyfimizdi. Hem keyfimiz, hem de kıymetlimizdi.

Öyle ki gazoz şişelerinin kapakları bile bizim her şeyimizdi. Gazoz kapakları, bazen oyuncağımız, bazen de sermayemiz olurdu.

Gazozuna maçlarımız vardı. Şimdi ise adı büyütülmüş, ancak kalitesi ‘Gazozuna Maç’ların yanına erişemeyecek bir dünya maç var.

Bir de gazı kaçmış gazozlar var ki yazının bu bölümünü okurken bile yüzünüzün ekşidiğini görebiliyorum.

Bu arada da “Nereden çıktı bu gazoz?” dediğinizi duyar gibiyim…

Büyükşehir Belediyesi tarafından, gençleri spora yönlendirmek amacıyla organize edilen Mahalle Ligi Futbol Turnuvası’nın finalini izlerken hissettiklerimi tarif edecek başka kelime bulamadım. Biraz uzun bir giriş olsa da sanki bu organizasyonun gazı kaçmış.

Final, önceki yıllara göre oldukça sönük geçti. Hele ki Kasım ayından bu tarafa devam eden bir mücadelenin finalinde Vali Ersin Yazıcı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun yanı sıra Altıeylül ve Karesi Belediyesi başkanlarının da olmayışı, turnuvanın gazının kaçtığı düşüncemi destekledi.

Devlette devamlılık esastır. Gençleri spora yönlendirerek, kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı hedefleyen bir organizasyonun gazının kaçması, damağımda buruk bir lezzet, kafamda ise bir dünya soru işareti bıraktı.

Şampiyon takımların Almanya ve İngiltere ödüllerinin ardından ‘Balkan Kültür Turu’yla geçiştirilmesi de kaçan gazın büyüklüğünün göstergesi oldu.

Gençler Kategorisi’nde şampiyon olan Ayvalık Gençlik, karşılaşma öncesi sahada son hazırlıklarını yaptı ve soyunma odasına yöneldi. Sonrasında yaşananlar ise turnuvanın kötü anısı oldu.

Yıldızlar Kategorisi finali oynanırken, Basın Tribünü’nün sol tarafında kümelenmeye başlayan gençlerin bir organizasyon içerisinde olduğu açıkça belliydi. Aralıklarla attıkları patlayıcı maddelerle de sinyal vermişlerdi. Bu arada yapılan küfürlü tezahüratlar da müzik yayınıyla bastırılmaya çalışıldı.

Ancak Ayvalık ekibi, soyunma odasına girerken oyunculara atılan patlayıcı maddeler ve edilen küfürler, büyük bir zafiyet göstergesi oldu.

Bu tablonun sorumluluğunun, bir okulun öğretmen veya idarecisine yıkılmaya çalışılması ise kolaycılıktan başka bir şey olmadı.

Sanırım, ödül ve madalya dağıtımında da bir karışıklık oldu ki Gençler Kategorisi’nde ikinci olan Burhaniye ekibi, madalya ve ödül zarflarını geriye iade etti.

Bu iş, bu kadar zor olmasa gerek.

Ama gazozun gazı kaçınca her şey birbirine karışır.

Sonrasında Mahalle Ligi Futbol Turnuvası finalinde görülmeyen protokol, Sabah Gazetesi yazarları için sahne alır.

Ne diyeyim, efsane olmak da sizin elinizde, gazoz olmak da…

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP