Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :

Rekabet İyidir

Rekabet İyidir

Son düdüğe kadar kıyasıya rekabet yaşanan Balıkesir Süper Amatör Lig’de 30 hafta süren heyecan fırtınası sona erdi.

Cumhuriyet Mahallesi Burhaniyespor’un şampiyonluğu ve Burhaniye Belediyespor’un ikinciliğiyle nihayet bulan maratonun sonunda sevinen, Burhaniye spor camiası oldu.

Bu yarışın sonunda elbette üzülenler de oldu. Gönen Belediyespor ve Balıkesir Büyükşehir Belediyespor, son ana kadar ilk ikide yer alma heyecanını yaşadı. Ama spor böyle bir şey, yarışa katılanların tamamının taç takma şansı olmuyor.

Cumhuriyet Mahallesi Burhaniyespor ve Burhaniye Belediyespor, gelecek sezon Bölgesel Amatör Lig’de Balıkesir’i temsil edecek. Bu durum, sezon başında çok da öngörülebilen bir sonuç olmasa da iki takımın ‘Rekabet’ olgusunu doğru kullanması, Burhaniye’yi sevindirdi.

İki ekibin son yıllarda giderek artan rekabeti, kavga etmek, saha dışında dalaşmak yerine başarı için kullanması ortaya bu sonucu çıkardı.

Baktığımız zaman, yapı olarak birbirinde farklı iki takım görüyoruz…

Şampiyon Cumhuriyet Mahallesi Burhaniyespor, sezon öncesinde geçtiğimiz sezon Havran Fatih Belediyespor’la şampiyonluk yaşayan Şaban Zorluer’i takımın başına getirdi. Sonrasında Şaban Hoca’nın tercihleri doğrultusunda yapılan transferle oyuncu kadrosu oluşturuldu ve yola çıkıldı.

Sezonu ikinci sırada tamamlayan Burhaniye Belediyespor ise uzun yıllardır altyapısına önem veriyor. Bu süreçte A Takım’a kazandırılan oyuncuların yanına transfer edilen 4 oyuncu, takım mühendisliğinin altyapısını oluşturdu. Geriye, Hakkı Sevinç Hoca’ya iyi bir harman yapmak kamıştı ki o da bunu başarıyla yaptı.

Sezon boyunca görüşmeye ve bilgi almaya çalıştığım, sevinçlerini ve hüzünlerini paylaştığım her iki değerli futbol adamını da gönülden kutluyorum.

Geride kalan otuz hafta boyunca düşünceleri hiç değişmedi. Hedeflerinden hiç şaşmadılar. Şaban Hoca’ya ne zaman, “Şampiyonluk” desem, “Şampiyon biziz, sen ikinciye kafa yor” mesajı verdi. Hakkı Hoca ise “Kimse bize şans vermiyor ama sezon sonunda biz hedefimiz ulaşacağız” diyordu.

Dedikleri de oldu…

Bundan sonrası ne mi olur?

Haftalar önce her iki teknik adama, “İki Burhaniye takımı da Bölgesel Amatör Lig’e yükselirse ne olur” diye de sordum.

Şaban Hoca, “Süper olur” derken, Hakkı Hoca da “Keyifli olur” demişti.

Ülkemizde futbolu çok bilenler konuşurken, ‘Altyapı’ ve ‘Lejyonerler’i tartışılır.

Çok lafa gerek yok…

İşte hepimize iki örnek;

Birisi lejyonerlerden kurulu bir takım, diğer altyapıdan gelen oyunculardan oluşan bir takım.

Sonuç olarak, birisi 15 takımın mücadele ettiği bir ligde şampiyon olurken, diğeri de ikinci oldu ve bir üst lige terfi etti.

Demek ki marifet, altyapı veya lejyoner oyunculardan kurulu olmaya bağlı değilmiş.

Camianın tek yumruk olması, yöneticinin yöneticiliğini, hocanın hocalığını yapması, oyuncuların karakter ve kabiliyetlerini sahaya yansıtması, rakiplere göre daha kararlı olmak ve daha çok istemek, çok çalışmak ve az hata yapmak başarıya giden yolu kısaltıyormuş.

Bunun yanında rekabet ortamını, kavga etmek yerine başarı aracı olarak kullanmayı seçtikleri için Cumhuriyet Mahallesi Burhaniyespor ve Burhaniye Belediyespor camiasını bir kez daha kutlarken, doğru yolu bize gösterdikleri için teşekkür ediyorum.

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP