DOLAR28,9706% 0.05
EURO31,8506% 0.14
STERLIN36,8234% 0.17
FRANG33,1737% 0.12
ALTIN1.903,10% 0,09
BITCOIN1.096.972-0.115

TAKTİK MAKTİK YOK, BAM BAM BAM!

Yayınlanma Tarihi :
TAKTİK MAKTİK YOK, BAM BAM BAM!

Sezonun kapanış maçın da bir tarafta ne play-off ne de düşme ile alakası olmayan ev sahibi Balıkesirspor diğer tarafta son yıllarda ki yönetimlerinin hataları yüzünden S.T. 1.lige elveda 2. Lige merhaba diyen Manisaspor karşılaşmasın da heyecan yok, seyirci yok,stres yok, hakeme itiraz eden, 4. Hakemle tartışan teknik adam yok. 20 kişilik G.M. Manisaspor taraftarı 500 kişilik ÖZ BAL-KES taraftarı tribünlerde yerini aldı, YOZ BAL-KES’in taraftarlığı da yeni sezona kaldı.

Sahada puan almak yerine göze hoş gelen, doğru oynamayı tercih eden rakibin geliştireceği cılız ataklar da bile ceza sahası içine hep 2 fazla oyuncuyla giren, kendi geliştirdiği ataklarda da rakip ceza sahasına daha fazla oyuncuyla giren bir takımla baş edebilmek kolay değildir. Bu zorluğu yaşayan da siyah-beyazlı gençlerdi.

Takım olma konusundan uzak amaç birlikteliği doğal olarak kaybolmuş, savunma da kademe hatası yapan, rakibi seyreden, orta sahası ayakta duramayan genç tecrübesiz herkesin kendini göstermek için bireysel kabiliyetlerin öne çıktığı oyuncularla maç kazanmak hayalden ibarettir. Onun için sadece golü yiyinceye kadar çok koşan Manisaspor’da yıldızı parlayan 18 yaşında ki kaleci Zafer defansın sağındaki 19 yaşında ki Kağan orta saha da takımın tek golünü atan 17 yaşında ki Ulaş ve 19 yaşında ki Ömer Buğdaycı gelecek için sinyal veren oyunculardı.

Gençlerden kurulu Manisaspor maça çok istekli başladı ama 27. Dakika da Abdülkadir’in ayağından golü yiyince bocaladılar. Çabuk toparlanıp 38. Dakika da genç Ulaş’ın sert şutun da köşeye giden top kaleci Atilla’nın çaresiz bakışları arasın da oyunu 1-1’e taşıdılar. Sevinçleri 2 dakika sürdü, 40. Dakika da Balıkesirspor’un kazandığı penaltıyı Nizamettin filelere göndererek ilk yarıyı 2-1 Balıkesirspor üstünlüğü ile belirlendi. İlk yarıda sürekli bastıran Balıkesirspor savunan da Manisaspor’du.

Futbol sistemler oyunudur. Teknik adamlar sistemlerinden kolay kolay vazgeçmezler. Giray hocanın yerleşik savunma anlayışı da orta sahayı kalabalık tutma adına kanatları etkin kullanma oyun planı da bu maçta pek fazla geçerli değildi. Müsabaka da sağ kanatta etkili olamayan Otoo’nun yerine 70. Dakika da Burak Çalık oyuna alınınca bu futbolcu Manisaspor’un defansının sağ kanadını adeta dağıttı. 75. Dakika da ceza sahası içinde öyle bir vuruş yaparak golü attı ki bu gole ancak alkışlar değer katabilirdi. Sürekli sol taraftan gelen “ALDA  ATÇI” Burak’ın getirip önlerine çıkardığı pozisyonlar da Abdülkadir ve Nizamettin bu topları cömertçe harcarken 80. dakikada Sedat’ın yerine oyuna giren Mehmet Boztepe yine Burak’ın soldan getirdiği topu rakip filelere göndererek maçın sonucunu 4-1 yaptı ve gol sonrası çoktan beri unuttuğu gol taklasını da attı. Oyunun bilhassa 70.dakikasın da oyuna giren “alda atçı” Burak sayesinde takım halinde “TAKTİK MAKTİK YOK BAM BAM BAM!” Sistemini devreye sokan Balıkesirspor amaçsız maçı şova dönüştürerek amaçsız sezonu bir şekilde 52 puanla tamamlarken şimdi sezon sonu muhasebesine baktığımız da ilk yarı da topladığı 26 puanın 3 silindiğinde 23 puanı kalan Can Cangök hocanın mı? Sezonu toplam da 52 puanla tamamlayan Giray hocanın maliyetini ve başarılarını karşılaştırdığımız da kaybedenin Balıkesirspor olduğu gerçeği camiaya bir ders olmalıdır. Bu arada topladığı 76 puanla S.T. 1 ligde ki U-21 takımımız şampiyon olurken emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ve bu gençlerin kaybedilmemesini temenni ediyorum.

7 Mayıs’ta yapılacak olan Balıkesirspor kongresin de hangi yönetim iş başına gelirse  gelsin arkasında ekonomik olarak Büyükşehir Belediye olacağına göre tek istediğimiz yeni oluşacak yönetim kurulu başkanının kendisi futbolu bilmese bile yönetiminde transfer yapmayı bilen kriz yönetimini doğru yöneten bu liglerde gelişme gösteren oyuncuları takip eden 10 liraya alınacağı 3’e alabilen gözlem yeteneği gelişmiş futbol camiası çevresi geniş olan doğru strateji belirleyen külyutmaz yöneticileri mutlaka listesine almalıdır. Balıkesirspor’a gelmiş geçmiş hangi yönetimde olursa olsun sürekli maddi ve manevi destek veren ÖZ BAL-KES’Lİ FARUK KULA vb. İş adamlarımız dışlanmamalı ve hak ettikleri değer verilmelidir.

YORUM YAP