DOLAR28,9301% 0.01
EURO31,2284% 0.22
STERLIN36,3634% 0.03
FRANG33,0892% 0.11
ALTIN1.885,70% 0,10
BITCOIN1.275.6970.222

İNGİLİZCE BİLİYOR MUSUN?

Yayınlanma Tarihi :
İNGİLİZCE BİLİYOR MUSUN?

Neden mi İngilizce?

Çünkü eğitim sistemimizde çok büyük bir İngilizce sıkıntısı var. Şu an da yoldan geçen hangi lise öğrencisine ya da ortaokul öğrencisine sorsanız “İngilizce biliyor musun?” diye yarısı ya bilmiyorum der yarısı da biliyorum ama konuşamıyorum der. Çünkü okullardaki İngilizce eğitimi çok zayıf sadece ezbere ve zaman kalıplarına bağlı bir eğitim var. Bu çok yanlış çünkü böylelikle o geleceğimiz olarak gördüğümüz çocuklarımıza İngilizce adına bir iyilik değil kötülük yapmış oluyoruz.

Ben eğitim gördüğüm süre boyunca ne ortaokulda ne lisede ne de üniversite de İngilizce eğitimini tam olarak almadığımı düşünüyorum. Tabii insan kendi kendini geliştirmeli fakat eğitim gördüğümüz yerlerin de bunda katkısı olmalı diye düşünüyorum. Mesela her sene aynı konuları baştan anlatmak yerine daha eğlenceli hale getirip İngilizce şarkılar, tekerlemeler, kitap okuma saatleri, konuşma pratikleri yaparak İngilizcenin bir mecburiyet değil de daha çok bir kendini geliştirme ve diğer kültürlerle iletişim kurabilme aracı olduğunu tanıtabiliriz.

Çünkü İngilizce bilmeyen gençlerimiz İngilizceden soğuyacak ve iş hayatına girmek istediğinde özellikle kurumsal veya uluslararası şirketlerde çalışmak isteyenler için büyük bir engel olacak. Artık İngilizce tüm hayatımızda! İngilizce uygulamalar, oyunlar, internet siteleri, kullandığımız alışveriş sitelerinde bile karşımıza çıkıyor. Ama biz bu dile uzak kaldıkça hayatın getirdiği yeniliklerden, farklı kültürlerden, iş hayatından da uzaklaşıyoruz.

Hatta artık çoğu iş yerlerinde ikinci bir dil isteniyor ki; istenmeli çünkü insan kendini geliştirmeli. Olduğumuz yerde sayarsak kime ne faydamız olabilir. Artık sistemi değiştirmenin vakti gelmedi mi?

YORUM YAP