DOLAR28,9674% 0.03
EURO31,8620% 0.25
STERLIN36,8119% 0.17
FRANG33,2043% 0.2
ALTIN1.903,33% 0,10
BITCOIN1.096.184-0.566

YANLIŞ MI ANLADIK?

Yayınlanma Tarihi :
YANLIŞ MI ANLADIK?

Son günlerde fazlasıyla artan Covid vaka sayısını görmekteyiz. Tam da azalırken bir an da tekrar zirve yapması hepimizi bir hayli korkutuyor ve üzüyor.

Ama acaba gerçekten korkuyor muyuz?

Yasakların şehirlerin Covid durumuna göre kalkması kararı yakınlarda alınmıştı. Bu karar ile her şehir bir renge boyandı mavi, sarı, turuncu ve kırmızı. Risk durumuna göre renkler giderek kırmızılaşıyor. Hatta Balıkesir de son zamanlarda bizi oldukça kıpkırmızı rengiyle korkutuyor. Fakat cumartesi günü artık şehrimizde yasak değil yani uzun bir zaman sonra dışarı çıkabiliyoruz.

Fakat sanki biz bu rahatlamayı biraz yanlış anladık, tabii herkes sıkıldı haklı olarak çıkıp dolaşmak artık nefes almak istiyor. Ama tedbirsiz dışarıda dolaşmak şu an için yapacağımız en büyük hata olur.

Daha geçen günlerde Bigadiç Elyapan Mahallesi’nde Covid vakalarının görülmesi ve çok sayıda temaslı kişinin bulunması üzerine tedbir alındı. Balıkesir hala yüksek risk grubundaki şehirlerden sayılıyor. Hatta 5. sırada yer alıyor. Son günlerde mutasyonlu virüsün yayılımının da artması üzerine İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Hasan Şıldak başkanlığında toplanarak önemli kararlar aldı. Sokağa çıkma kısıtlaması olan günlerde marketlerin otoparkları ve çocuk parkları kapatılacak. Artık neredeyse her yere HES kodu ile girilecek.

Esnafa içecek servisi yapan işletmelerin kurallara uygun şekilde hareket etmesine ve denetlenmesine, site ve apartman yöneticilerine yapılacak tebligatla ev ziyaretleri yapılmaması konusunda vatandaşlar uyarılacak ayrıca vaka tanısı olan ve temaslı kişilerin ikametlerinden dışarı çıkmaması ve bu ikametlere ziyaretçi kabul edilmemesi konusunda vatandaşlara uyarıda bulunulmasına karar verildi. Umarım hepimiz bu kurallara uyar ve bir an önce COVID-19 salgınından kurtuluruz.

YORUM YAP