DOLAR 31,1214 % 0.26
EURO 33,8075 % 0.52
STERLIN 39,5070 % 0.33
FRANG 35,4071 % 0.49
ALTIN 2.034,57 % 0,10
BITCOIN 1.610.159 -0.946
Yayınlanma Tarihi :

Şair ve Yazar Alaeddin Özdenören vefatının 20. yılında anıldı

Şair ve Yazar Alaeddin Özdenören vefatının 20. yılında anıldı

Şair ve Yazar Alaeddin Özdenören, vefatının 20 yılında sempozyum ile anıldı. Mehmet Akif İnan Vakfı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir Kent Konseyi ve Eğitim Bir-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube’nin birlikte düzenlediği ‘Vefatının 20. Yılında Alaeddin Özdenören Sempozyumu’ Avlu Balıkesir Kongre ve Kültür Merkezi Ertuğrul Salonu’nda yapıldı.

Sempozyuma, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Narlı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mürsel Sabancı, Mehmet Akif İnan Vakfı Başkanı Hıdır Yıldırım, Memur-Sen Balıkesir İl Başkanı ve Eğitim Bir-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Kurter, çok sayıda sendika şube başkanı daire amiri, okul müdürü ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılışında konuşan Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘Yedi Güzel Adam’ın belki de en yalnızını, evlat acısıyla pişen bir yüreği, parlak bir zekayı, biraz mahzun, biraz dalgın bir fikir adamını bu dünyada hak ettiğinin pek azına sahip olabilmiş Alaeddin Özdenören’i anlamanın önemine dikkat çekti.

Yalçın, “Edebiyattan ne bekledikleri sorusuna cevap bulamayanları, hayattan ne bekledikleri sorusu üzerinde düşünmeye davet eder ‘Eğer edebiyatçı olarak sorumluluğumuzu kavramışsak, Müslüman’ca bakacak, Müslüman’ca anlatacağız; ister bülbülün feryadını, ister insanın feryadını.’ Özdenören, hakkında yazan hemen herkes onun şiirinden ve şairliğinden söz eder ama felsefesinden pek az bahsedilir. Oysa O, Türkiye’de batılılaşmayı felsefi bir platformda inceleyen ilk kişidir. Aldığı felsefe eğitimiyle Batı düşüncesini köklerine kadar deşifre etmiştir” dedi. Programın sonunda sempozyuma katılan katılımcılara Memur-Sen Balıkesir İl Başkanı ve Eğitim-Bir-Sen Balıkesir 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Kurter, hediye takdim etti. Zeynep GAFAROV

Kaynak : Zeynep Gafarov

YORUM YAP