DOLAR27,1702% 0.16
EURO28,9787% 0.24
STERLIN33,3444% -0.03
FRANG30,0371% 0.22
ALTIN1.681,46% 0,41
BITCOIN726.026-0.197

Aktivite için parka çıktılar

Yayınlanma Tarihi :

İl Sağlık Müdürlüğü’nün düzenlediği  ‘Hareketli Yaşa Sağlıklı Kal’ etkinliği Atatürk Parkı’nda yapıldı.  Etkinliğe Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özen, Gençlik Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu ve Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe de katıldı.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Necati Kelemençe yaptığı açıklamada, “Fiziksel aktivite, bireylerin bedensel ve ruhsal gelişimini sağlayan temel araçlardan biridir. Fiziksel aktivite, toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik etmekte ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturmaktadır. Diğer taraftan, fiziksel aktivitenin eksikliği, bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sı fiziksel hareketsizlikten ileri gelmektedir. Meme kanseri ve kolon kanserlerinde yaklaşık her 4 kişiden 1’inde, şeker hastalığında yaklaşık her 4 kişiden 1’inde, iskemik kalp hastalığında yaklaşık her 3 kişiden 1’inde görülmekte ve bu hastalıkların ana nedeninin fiziksel aktivite yetersizliği olduğu tahmin edilmektedir. Fiziksel hareketsizlik ülkemizde, tüm nedenlere bağlı ölümlerin %15’inden sorumludur.

Ülkemiz genelinde yaklaşık 10 kadından 9’unun, 10 erkekten 8’inin yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmadığı belirlenmiştir. Yine Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’na göre 6-11 yaş grubu yaklaşık 10 çocuktan 6’sının günde 30 dakika veya daha fazla süre ile egzersiz yapmadığı tespit edilmiştir. Bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama süre 6 saat olarak saptanmıştır. Fiziksel aktivitenin kas iskelet sistemi üzerindeki etkileri; kas kuvveti ve miktarının korunması ve arttırılması, eklem hareketliliğinin korunması ve arttırılması, dayanıklılığın arttırılması, vücut düzgünlüğünün korunması, yorgunluğun azaltılması, kemik mineral yoğunluğunun arttırılması ve korunması ile osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesidir.

Ayrıca; kalp ritmi, kan basıncı ve kan şekerinin düzenlenmesi, solunum kapasitesinde artış, damar hastalıkları riskini azaltması, metabolizmanın hızlandırılması ile kilo alımının önlenmesi ve depresyon-kaygı bozukluğu riskini azaltması gibi olumlu etkileri bulunmaktadır. Yaşlılık üzerine etkileri ise, olası ani ve sistemik hastalıklar nedeniyle ölüm riskini azaltması, kas-iskelet sistemini güçlü tutarak yaşlılıkta sık görülen düşmeler ve düşmelere bağlı kırık riskini azaltması, denge ve düzeltme reaksiyonlarının gelişmesi ve sağlıklı yaşlanmayı sağlamasıdır.  Her bireyin kendine uygun fiziksel aktivite yapması önemlidir. Yürüyüş, fiziksel aktivite türlerinin başında gelmekte olup, en kolay yapılabilecek fiziksel aktivitedir. Haftada 4-5 gün ve toplamda 150 dk olacak şekilde hafif veya orta tempoda yürüyüş yapılması önerilmektedir.

Ayrıca gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir-iki durak önce inip yürüyebilir veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz. Çalışıyorsanız öğle tatilinde veya iş çıkışlarında yürüyebilirsiniz. Asansör yerine merdiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. TV izlerken küçük de olsa hareketler yaparak aktivitenizi artırabilirsiniz. Çocuklarınızla ya da torunlarınızla parkta oynayabilir, birlikte bisiklete binebilirsiniz. Bu sayede çocuklarınızın oyunla birlikte egzersizi küçük yaşta hayatlarına yerleştirmiş olursunuz. Unutulmamalıdır ki hareketli bir yaşam insanı sağlıklı ve dinç tutan, hayat kalitesini yükselten, toplumla kaynaştıran ve kişinin sosyalliğini artıran bir olgudur. Herkesi her yaşta fiziksel aktiviteye davet eder, sağlıklı yarınlar dileriz” dedi. Mustafa ATİK

YORUM YAP