Yayınlanma Tarihi :

Hastane gitti, geldi!

400 yataklı Balıkesir Devlet Hastanesi 200 yatağa düşürülüp Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlı sağlık merkezine dönüştürülmüş. İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, “Ankara’da 3 aydır yaptığımız mücadeleden sonuç aldık ve sağlık merkezine dönüştürülen Devlet Hastanemize yeniden kavuştuk. Hastanede 4 bloğunu yıkıp yerine 400 yataklı yeni hastane yapmak istiyoruz, bakanlık 200 yataklı olarak programa aldı. 400 yatak olması için yazışmalarımız sürüyor” dedi.

Balıkesir’de 400 yataklı Devlet Hastanesi’nin yatak kapasitesi 200’e düşürülerek Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlı Sağlık Merkezi’ne dönüştürüldü. İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, hastane yönetimi ile birlikte Ankara’da yaptıkları 3 aylık çalışmanın sonunda Sağlık Merkezi’ne dönüştürülen Devlet Hastanesi’nin yeniden 400 yataklı hastane olarak tescil edilmesini sağladıklarını açıkladı.

“HASTANENİN İÇİ BOŞALTILMIŞTI”

İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, Balıkesir Devlet Hastanesi’nde yaşanan son gelişmeleri HABERCİ’ye anlattı. Üç ay önce göreve geldiğinde Devlet Hastanesi’nin içi boşaltılmış bir halde olduğunu kaydeden Kelemençe, “400 yataklı Devlet Hastanesi’ni 200 yataklı bir birim haline sokup bunu Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlı bir şekilde işletmeyi düşünmüşler. Gördük ki; bu iş bu şekilde olmayacak. 1000 yataklı Atatürk Devlet Hastanesi açılınca Kardiyoloji, Kardiyovasküel Cerrahi, Ortopedi  Servisleri taşınınca Devlet Hastanesi’nin gücü azaldı ancak vatandaşın Devlet Hastanesi’ne müracaatı azalmadı. Atatürk Devlet Hastanesi’nin Acil Servisi’ne günde 700-800 müracaat olurken Devlet  Hastanesi Acil Servisi’ne bin kişi, polikliniklere ise 3 bin kişi müracaat etmeye devam etti.

Devlet Hastanesi’nin tekrar eski haline gelmesi gerekiyordu. Biz bazı girişimlerde bulunduk en azından 400 yataklı hastane olması gerektiğini söyledik ve bakanlığa müracaat ettik. 200 yataklı olan Balıkesir Devlet Hastanesi’nin tescilini 400 yataklı olarak çıkarttık. Devlet Hastanesi bizden önce bakanlık tarafından 200 yatağa düşürülüp Atatürk Devlet Hastanesi’ne bağlı sağlık merkezi haline getirilmiş. Biz bu işin olmayacağını anlayınca ilk olarak bu işin peşine düştük. Geldiğim günden beri bu işle uğraşıyorum. Geçen hafta Ankara’da sonuç aldık ve sağlık merkezine dönüştürülen Devlet Hastanesi’ni yeniden hastane statüsüne kavuşturduk” dedi.

YENİ HASTANE YAPILACAK

Devlet Hastanesi’ne 400 yataklı yeni bina yapılması için de girişimlerde bulunduklarını kaydeden İl Sağlık Müdürü Necati Kelemençe, “Bugün için 200 yataklı yeni hastane yapımı izni çıktı, E, A. F, Blokları yıkılacak, C ve D blokları kalacak. Yıkılan blokların yerine 400 yataklı yeni bir hastane yapmak istiyoruz. Bugün için 80 milyon lira bedelle 200 yataklı olarak 2018 yatırım planına alındı. Biz bakanlıkta yeni hastanenin 400 yataklı olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 150 yatağımız da C ve D bloklarda var, 150 yatak da Turgut Solak Merkezi olunca 700 yataklı yeni hastane inşa etmiş olacağız. Bakanlıkla yazışmalarımız sürüyor. Yeni hastane projesini 400 yataklı olarak onaylatınca hemen proje çalışmaları başlayacak” diye konuştu.

“YENİ HASTANE BÜYÜK BİR NİMET”

Atatürk Devlet Hastanesi’nin Balıkesir için büyük bir nimet olduğunu kaydeden Sağlık Müdürü Kelemençe, sözlerine şöyle devam etti: “Atatürk Devlet Hastanesi ilk açıldığında bazı sıkıntılarımız oldu. Atatürk Devlet Hastanesi’nin kapasitesi 850’den bin 100’e çıkıyor. Atatürk Devlet Hastanesi açılmadan önce SSK, Devlet, Göğüs Hastanesi ve Doğumevi’nde bin 600 yatağımız vardı. Şimdi yatak sayısını eski seviyeye çıkacağız ve bu da Balıkesir için yeterli olacak.

“HEKİM SIKINTISI HER ZAMAN OLUR”

Uzman hekim sıkıntısı hiçbir zaman bitmez. Ankara’ya yaptığımız müracaatlar sonucunda dönem içi tayinlerde Balıkesir’e iyi sayıda hekim geldi, gelmeye devam ediyor. Bizim her istediğimiz hekimi verdiler kadroyu da açtılar, bazı arkadaşlar Balıkesir’e atanmalarına rağmen gelmedi. Beklediğimiz hekimler de var onlarda gelince daha iyi olacak.

ÇOCUK NÖROLOĞU ATANDI

En son çekilen devlet yükümlülüğü kurasında Balıkesir’e Çocuk Nöroloji Uzmanı atandı. Bu Balıkesir için büyük bir nimet, yılda 3-4 uzman mezun oluyor bunlardan biri Balıkesir’e verildi. Bizim Balıkesir’de dışa bağımlı olduğumuz birimlerden biri de Çocuk Nörolojisiydi. Çocuk Yoğun Bakım Uzmanına da ihtiyacımız var bununla ilgili de çalışıyoruz.” Mahmut ACARÖZ

Kaynak : İrfan Duroğlu

YORUM YAP