DOLAR28,9208% 0.08
EURO31,4850% -0.1
STERLIN36,7790% 0.63
FRANG33,2729% 0.81
ALTIN1.924,11% 1,83
BITCOIN1.119.5891.319

İlaç uyarısı!

Yayınlanma Tarihi :

Balıkesir Tabip Odası, ilaç endüstrisinin tıp mesleğini kontrolüne aldığı iddialarıyla ilgili yaptığı açıklamada, vatandaşları kullandıkları ilaçlar karşısında bilinçli olmaya çağırdı.

Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Balıkesir Tabip Odası olarak etkililiği ve güvenliği belirlenmemiş, yarar/zarar değerlendirmesi yapılmamış, bilimselliği kanıtlanmamış, toplum sağlığını riske atan tüm bilim dışı uygulanmaların karşısındayız. Nitelikli, bilimsel, çağdaş tıp yöntemlerine dayalı hizmet sunumunu sonuna kadar savunacağız.

Hekimlik mesleğini yok sayan, değersizleştirici, aşağılayıcı ve küçük düşürücü her söyleme karşı çıkacağımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Hangi hastalıklarda iyi geldiği açıkça belirlenemeyen, etki mekanizması bilinmeyen, tedavideki etkinliği, güvenliği ve başarısı konusunda bilimsel araştırma yapılmadığı için hakkında yeterli bilgi üretilmemiş olan, insan sağlığına vereceği, zarar ve yararı saptanamayan uygulamalar, yalnızca uygulamanın yapıldığı bireylerin sağlığını riske atmakla kalmamakta, aynı zamanda uygulamaları destekleyen devlet politikaları (SGK ödemeleri, kongreler, kurslar, medya tanıtımları) yoluyla tüm halkın sağlığını tehdit etmektedir. Antik çağdan günümüze hekimlik meslek etiği ilkelerinin başında hastaya önce zarar verme ilkesinin geldiğini, sağlık hakkının en temel öğelerinden birinin herkesin çağdaş tıp yöntemlerine erişim hakkının sağlanması ve bilimsel bilgiye dayalı hizmet sunumunda mümkün olan en iyinin gerçekleştirilmesi yükümlülüğü devletin asli sorumluluğudur.” İmran YOLAÇ

YORUM YAP